Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Προϊστορία Αργεντινη εναντίον Κροατια

Μουντιάλ 2022: Αργεντινη εναντίον Κροατια head-to-head

Η Κροατία θα επιδιώξει να γίνει η τέταρτη χώρα που θα φτάσει στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου συνεχόμενα, όταν θα αναμετρηθεί με την Αργεντινή την Τρίτη.

Οι πρωταθλητές της Νότιας Αμερικής, από την άλλη πλευρά, θα βάλουν στόχο να εξασφαλίσουν μια έκτη εμφάνιση σε τελικό καθώς προσβλέπουν στον τρίτο παγκόσμιο τίτλο και τον πρώτο τους από το 1986.

Οι παίκτες του Λάιονελ Σκαλόνι ξεπέρασαν μία καθυστερημένη επιστροφή στον προημιτελικό αγώνα τους με την Ολλανδία, καθώς εξασφάλισαν την νίκη στη διαδικασία των πέναλτι μετά από αναμέτρηση 120 λεπτών.

Ενδιαφέρουσα μονομαχία ανάμεσα σε Αργεντινή και Κροατία

Προχωρώντας στα τελευταία επτά λεπτά της κανονικής διάρκειας με ένα άνετο προβάδισμα 2-0, με τα γκολ των Ναουέλ Μολίνα και Λιονέλ Μέσι, ένα τέρμα του Βάουτ Βέχορστ – συμπεριλαμβανομένου ενός δραματικού ισοφαρίσματος στο 100ο λεπτό – παρέτεινε το παιχνίδι στην παράταση.

Μετά από μια δύσκολη σωματική και συναισθηματική πίεση 30 λεπτών, το παιχνίδι κρίθηκε στα πέναλτι, όπου ο Εμιλιάνο Μαρτίνες έδειξε την κλάση του καθώς έκανε δύο επεμβάσεις για να εμπνεύσει την Αλμπισελέστε στη νίκη με 4-3. Πριν από αυτό, η Αργεντινή κέρδισε δύο νίκες από τρεις αναμετρήσεις της στους ομίλους για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον όμιλο C και να προκριθεί στους 16, όπου εξασφάλισε τη νίκη 2-1 επί της Αυστραλίας στις 3 Δεκεμβρίου.

Όπως ο Μαρτίνεθ, έτσι και ο Ντόμινικ Λιβάκοβιτς έκανε μια πραγματικά παγκόσμιας κλάσης εμφάνιση για την Κροατία στον προημιτελικό αγώνα με τη Βραζιλία που είναι φαβορί για τον τίτλο, καθώς έκανε μια πληθώρα αποκρούσεων ανάμεσα στα δοκάρια για να κρατήσει τους Καρό στο παιχνίδι πριν από έναν ακόμη ηρωισμό στη διαδικασία των πέναλτι.

Μετά από ένα 90λεπτο χωρίς τέρματα, ο Νεϊμάρ πέτυχε το γκολ στο 106ο λεπτό για να βάλει μπροστά την Σελεσάο, αλλά ο αναπληρωματικός Μπρούνο Πέτκοβιτς αποκατέστησε την ισοπαλία στο 117ο λεπτό για να οδηγήσει την μονομαχία στα πέναλτι, όπου ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πρώτο λάκτισμα του Ροντρίγκο για να εμπνεύσει την ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς στην νίκη με 4-2.

Η Κροατία βρίσκεται τώρα στο κατώφλι να φτάσει στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου χωρίς νίκη στη φάση νοκ άουτ στον κανονικό χρόνο, αφού στη Ρωσία πριν από τέσσερα χρόνια ηττήθηκε με 4-2 από την Γαλλία στον τελικό.

Μοιρασμένα τα μεταξύ τους αποτελέσματα

Ωστόσο, η επόμενη αποστολή τους φέρνει αντιμέτωπους με μια ομάδα της Αργεντινής που δεν έχει χάσει ποτέ στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μια σειρά που εκτείνεται πίσω στο 1978, όταν κέρδισαν τον πρώτο τους παγκόσμιο τίτλο χάρη στη νίκη με 3-1 επί της Ολλανδίας.

Η Κροατία και η Αργεντινή αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά σε ένα φιλικό αγώνα τον Ιούνιο του 1994, σε μια ομαλή ισοπαλία χωρίς γκολ στο Στάδιο Μάκσιμιρ του Ζάγκρεμπ.

Έκτοτε, και οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις, με την πρώτη τους αναμέτρηση να έρχεται τον Ιούνιο του 1998, όταν η Αργεντινή κέρδισε την νίκη με 1-0 χάρη σε ένα χτύπημα του Μαουρίτσιο Πινέδα στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Κροάτες ανταπέδωσαν ακριβώς 20 χρόνια αργότερα, όταν εξασφάλισαν τη νίκη με 3-0 για να βυθίσουν τους δύο φορές παγκόσμιους πρωταθλητές στον όμιλο Δ, χάρη στα γκολ του δεύτερου ημιχρόνου των Άντε Ρέμπιτς, Λούκα Μόντριτς και Ιβάν Ράκιτιτς.