Τα καλύτερα γκολ του Μουντιάλ 2022

172 γκολ κούνησαν τα δίχτυα κατά τη διάρκεια μιας γεμάτη δράση τριών εβδομάδων στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022, καθιστώντας την διοργάνωση του Κατάρ στην ιστορία ως το πιο παραγωγικό τουρνουά, μέχρι στιγμής.

Συνολικά 171 τέρματα σημειώθηκαν στα τουρνουά του 1998 και του 2014, αλλά ένα θεαματικό παιχνίδι με έξι γκολ μεταξύ Αργεντινής και Γαλλίας στον τελικό της Κυριακής, σημείωσε νέο ρεκόρ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022, καθώς η Αλμπισελέστε κέρδισε το τρίτο της τρόπαιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο μέσω της διαδικασίας των πέναλτι.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 είχε επίσης το μερίδιο των βαρετών ισοπαλιών και αδιέξοδων τερμάτων, αλλά για ένα τουρνουά με μέσο όρο πάνω από δυόμισι γκολ ανά παιχνίδι, υπήρχαν αρκετά όμορφα γκολ και υπέροχα δουλεμένες ομαδικές προσπάθειες εξίσου.

Έχοντας αναλύσει και τα 172 γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2022, το Betcatalog μετράει αντίστροφα τα πέντε καλύτερα γκολ του Μουντιάλ 2022 από το αξέχαστο τουρνουά του φετινού χειμώνα.

5. Άνχελ Ντι Μαρία – Αργεντινή vs Γαλλία  (ΤΕΛΙΚΟΣ)

Όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στο αιώνιο νούμερο 10 της Αργεντινής στο Εθνικό Στάδιο Λουσαΐλ στον τελικό της Κυριακής, αλλά ο ακραίος επιθετικός Άνχελ Ντι Μαρία ήθελε ένα κομμάτι της δράσης στο πλευρό του Λιονέλ Μέσι και σημείωσε ένα από τα σπουδαία ομαδικά γκολ όλων των εποχών σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο Μέσι συμμετείχε χωρίς έκπληξη σε μια αστραπιαία αντεπίθεση της Αλμπισελέστε, προκαλώντας μια τολμηρή κίνηση στον Τζούλιαν Άλβαρες, ο οποίος απελευθέρωσε τον Αλέξις Μακ Άλιστερ σε στρέμματα χώρου στα δεξιά.

Ο σταρ της Μπράιτον κοίταξε ψηλά πριν δώσει μια τέλεια πάσα για τον Ντι Μαρία, ο οποίος δημιούργησε μια θαυμάσια τεχνική για να βάλει την μπάλα στη μακρινή γωνία του Ουγκό Λιορίς.

Τα δάκρυα κόντεψαν να κυλήσουν στο πρόσωπο του 34χρονου καθώς η Αργεντινή προηγήθηκε με 2-0 προτού αντικατασταθεί στα 64 λεπτά για την τελευταία του διεθνή εμφάνιση και δύσκολα θα μπορούσε να φανταστεί μια πιο τέλεια εμφάνιση στη μεγαλύτερη διοργάνωση από όλες.

4. Βινσάν Αμπουμπακάρ – Καμερούν vs Σερβία

Ο Βινσάν Αμπουμπακάρ έγινε πρωτοσέλιδο, αφού ισχυρίστηκε ευθαρσώς ότι τα προσόντα του είναι στα ίδια επίπεδα με του Μοχάμεντ Σαλάχ, και ακόμη και ο παίκτης της Λίβερπουλ θα είχε εντυπωσιαστεί βλέποντας την ατρόμητη λόμπα του Καμερουνού επιθετικού εναντίον της Σερβίας στον όμιλο ΣΤ.

Οι Καμερουνέζοι φαινομενικά όδευαν προς την ήττα αφού βρέθηκαν πίσω με 3-1 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο Αμπουμπακάρ χρειάστηκε μόλις οκτώ λεπτά για να μειώσει το έλλειμμα αφού μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο 30χρονος κατέβασε μια μακριά μπάλα του Μπραϊάν Μπουμό, ξέφυγε αβίαστα την προσοχή ενός ολισθαίνοντος Νεμάνια Μακσίμοβιτς και σήκωσε απαλά την μπάλα πάνω από τον Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς προτού ανέβει η σημαία οφσάιντ.

Ωστόσο, μια γρήγορη ανασκόπηση του VAR έδειξε ότι το εντυπωσιακό γκολ του Αμπουμπακάρ ήταν έγκυρο και η αξιομνημόνευτη προσπάθεια του επιθετικού πυροδότησε μια καταιγιστική επιστροφή στο Καμερούν σε μια ισοπαλία 3-3 πριν από αυτόν το δραματικό καθυστερημένο νικητήριο εναντίον της Βραζιλίας λίγες μέρες αργότερα, αν και ασήμαντο.

3. Ρισάρλισον- Βραζιλία vs Σερβία

Αυτό το γκολ δεν είναι ευχάριστη ανάγνωση για τους πιστούς οπαδούς της Σερβίας, καθώς η ομάδα τους έπεσε επίσης θύμα ενός άλλου υπέροχου γκολ στη φάση των ομίλων – αυτή τη φορά από τον κορυφαίο νούμερο εννιά της Βραζιλίας Ρισάρλισον.

Μερικά φρύδια ανέβηκαν όταν ο Ρισάρλισον επιλέχθηκε να ηγηθεί της επίθεσης της Σελεσάο μπροστά από τον Γκάμπριελ Ζεσούς, αλλά η Τόττεναμ κέρδισε αυτό το τμήμα της αντιπαλότητάς της στο Βόρειο Λονδίνο με την Άρσεναλ και η τολμηρή επιλογή του Τίτε δικαιώθηκε σύντομα.

Κατά τη διάρκεια του εναρκτήριου αγώνα του τουρνουά του 2022, ο Ριτσάρλισον έβαλε τη Βραζιλία μπροστά από κοντά στο 62ο λεπτό προτού υποδεχτεί την σέντρα του Βινίσιους Τζούνιορ από την αριστερή πλευρά 11 λεπτά αργότερα.

Ο παίκτης της Τότεναμ σήκωσε προσεκτικά τη μπάλα προς τα πάνω με ένα εντυπωσιακό ανάποδο λάκτισμα, στείλει την μπάλα προς την κάτω γωνία, αλλά η επιθετική αποτελεσματικότητα της Βραζιλίας διήρκεσε απογοητευτικά μόνο μέχρι τα προημιτελικά.

2. Σαλέμ Αλ-Νταουσάρι – Σαουδική Αραβία vs Αργεντινή

Ένα χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο θα άξιζε στον Σαλέμ Αλ-Νταουσάρι της Σαουδικής Αραβίας για τον πανηγυρισμό του με την Αργεντινή στη φάση των ομίλων, αλλά το νικητήριο γκολ του ήταν το τέλειο 10.

Το σενάριο είχε γραφτεί πριν τα δύο έθνη βγουν στο γήπεδο για την εναρκτήρια μάχη τους για τον όμιλο Γ και ο Λιονέλ Μέσι θυμήθηκε τις γραμμές του από το πρώτο κεφάλαιο, σκοράροντας ένα πέναλτι στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης και φαινομενικά έθεσε τους κατόχους του Κόπα Αμέρικα στο δρόμο τους για τρεις βαθμούς.

Η ομάδα του Λάιονελ Σκαλόνι θα συνέχιζε να προσπαθούσε κάνει το αντίπαλο δίχτυ να κυματίζει, αλλά δεν τα κατάφερε πριν ο Σαλέχ Αλσεχρί καταφέρει να πιέσει τη μπάλα με τον Εμιλιάνο Μαρτίνες στην κλειστή γωνία.

Στη συνέχεια, η Σαουδική Αραβία ξέσπασε καθώς ο Σαλέμ Αλ-Νταουσάρι έκοψε μέσα στην περιοχή πριν εξαπολύσει έναν πύραυλο στην επάνω γωνία του τέρματος, που σφράγισε μια ιστορική νίκη για τη Σαουδική Αραβία.

1. Λουίς Τσάβες – Μεξικό vs Σαουδική Αραβία

Ο μέσος του Μεξικού, Λουίς Τσάβες, θα έκανε καλά να δημιουργήσει μια σχολή στην μαεστρία των ελεύθερων λακτισμάτων όταν κρεμάσει τα παπούτσια του, με την εύστοχη προσπάθειά του εναντίον της Σαουδικής Αραβίας στη φάση των ομίλων να επαναλαμβάνεται στη μεγάλη οθόνη συνεχώς.

Ο Χένρι Μάρτιν είχε σκοράρει το πρώτο γκολ για το Μεξικό από κοντινή απόσταση προτού δοθεί στο Μεξικό ένα φάουλ σε απόσταση 35 μέτρων από το τέρμα, και το αριστερό πόδι του Τσάβες έστειλε την μπάλα στην επάνω γωνία πέρα από τον άτυχο Γκιγιέρμο Οτσόα.

Ο Τσάβες παραλίγο να επαναλάβει το θαυμάσιο χτύπημα αργότερα στο δεύτερο ημίχρονο στην αντίθετη πλευρά του τέρματος, αλλά ο Οτσόα αρνήθηκε αυτή την προσπάθεια πριν το χτύπημα του Αλ-Νταουσάρι στον χρόνο τραυματισμού δώσει στη Σαουδική Αραβία μια αναλαμπή ελπίδας.

Πριν ετοιμάσει τις βαλίτσες του, το Μεξικό θα κρατούσε τη νίκη με 2-1 χάρη σε ένα από τα καλύτερα ελεύθερα χτυπήματα σε τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου και η προσπάθεια του Τσάβες έφτασε στα 75 μίλια/ώρα – το ταχύτερο γκολ της φάσης των ομίλων 2022 και από τα καλύτερα γκολ του Μουντιάλ 2022.