Μουντιάλ Βραζιλίας 1950 – Μια άγνωστη έκπληξη!

Σε ένα βαρύ απόγευμα στη Βραζιλία σχεδόν εξήντα τέσσερα χρόνια πριν, μια ομάδα ερασιτεχνών Αμερικανών εξέπληξε τον κόσμο του διεθνούς ποδοσφαίρου, νικώντας την Αγγλία 1-0 στον πρώτο γύρου του Μουντιάλ του 1950. Η νίκη ήταν τόσο συγκλονιστική που το γεγονός ότι οι Αγγλικές εφημερίδες ανέφεραν το σκορ θεωρήθηκε ότι ήταν τυπογραφικό λάθος και ήθελαν να γράψουν για μια Αγγλική νίκη με 10-1! Την νίκη έφερε μια ομάδα πέντε νεαρών παικτών από το Σαιντ Λούις, γνωστή ως The Hill.

Όπως και με τα άλλα μέλη της ομάδας των ΗΠΑ, το Σαιντ Λούις του Φρανκ Μπόργκι, του Τζίνο Παριάνη, του Τσάρλι Κολόμπο, του Χάρι Κίου και Φρανκ Ουάλας είχε μικρή επαγγελματική εμπειρία στο ποδόσφαιρο. Δεν ήταν αρχάριοι, όμως, έπαιζαν σε ερασιτεχνικά σωματεία και δεν είχαν σε καμία περίπτωση εικόνες παγκόσμιας κλάσης ποδοσφαίρου. Η οργάνωση τους για το Μουντιάλ 1950 ήταν μηδενική, με χαρακτηριστικό παράδειγμα την απόκτηση των εμφανίσεων τους μόλις 10 ημέρες πριν από το ταξίδι στη Βραζιλία. Έτσι δεν εντυπωσιάζει το γεγονός ότι οι εταιρίες στοιχημάτων δεν δέχονταν ακόμη και τα στοιχήματα 500 προς 1 για την Αμερικανική ομάδα στο Μουντιάλ.

Η μεταμόρφωση του τερματοφύλακα Φρανκ Μπόργκι

Ένας από τους πιο ενδιαφέροντες παίκτες στην ομάδα ήταν ο τερματοφύλακας Φρανκ Μπόργκι. Γεννημένος στο Σαιντ Λούις από Ιταλούς γονείς το 1925, υπηρέτησε ως γιατρός κατά τη διάρκεια του Β ‘Παγκοσμίου Πολέμου. Αρχικά ασχολήθηκε με το μπέιζμπολ, αλλά ο Μπόργκι επιθυμώντας να κρατιέται σε καλή κατάσταση το χειμώνα αποφάσισε να δοκιμάσει το ποδόσφαιρο, τότε ήταν ένα χειμερινό άθλημα, και προσπάθησε να ενταχθεί στην ισχυρή ομάδα Σαιντ Λούις Ford. Ο Μπόργκι δεν μπορούσε να κλωτσήσει την μπάλα. Αξιοποιώντας τα μεγάλα χέρια του και τα reflex του, έγινε τερματοφύλακας και γρήγορα διακρίθηκε στη θέση αυτή, ώστε να κληθεί στην εθνική ομάδα το 1949.

Η Ιταλική επίδραση στην ομάδα των ΗΠΑ δεν περιορίζεται στον Φρανκ Μπόργκι. Ο συμπαίκτης του και γείτονας Τζίνο Παριάνη, επίσης, γεννήθηκε από Ιταλούς μετανάστες. Ο Τζίνο ήταν τόσο ταλαντούχος που από την ηλικία των 15 ετών έπαιζε στην κορυφαία ερασιτεχνική κατηγορία της χώρας, κερδίζοντας τελικά τον τίτλο του MVP του πρωταθλήματος.

Παραδόξως, η ομάδα προκρίθηκε για το Μουντιάλ 1950 της Βραζιλίας και βρέθηκαν αντιμέτωποι με την Ισπανία, τη Χιλή, την Αγγλία. Ο Μπόργκι φοβόταν την Αγγλική εθνική ομάδα πιο πολύ, ονομάζοντας τους “πατέρες του ποδοσφαίρου”. Πρωταρχικό μέλημα του δεν ήταν μια νίκη, αλλά να κρατήσει το σκορ στα τέσσερα ή πέντε γκολ. Η Αγγλία ήταν τρομερή και δικαίως θεωρείται ότι είναι από τις καλύτερες του κόσμου, με ένα μεταπολεμικό ρεκόρ 23 νίκες με μόλις 4 ήττες και 3 ισοπαλίες.

Το Μουντιάλ ξεκίνησε με την Αγγλική ομάδα να κερδίζει την Χιλή 2-0 στο Ρίο ντε Τζανέιρο, αλλά και οι Αμερικανοί επικράτησαν της Ισπανίας με 3-1. Οι ομάδες θα συναντηθούν λίγες ημέρες αργότερα, στις 29 Ιουνίου στο Στάδιο Μινεϊράο στο Μπέλο Οριζόντε της Βραζιλίας.

Πολέμησε σθεναρά η Αμερική

Διαιτητής ήταν ο Χενερόσο Ντατίλο, ο οποίος καλωσόρισε τους αρχηγούς των ομάδων και πέταξε το κέρμα. Η Αγγλία ξεκίνησε και γρήγορα επιτέθηκε με τον Σταν Μόρτενσεν που θεωρείται ως ο καλύτερος παίκτης της εποχής του. Τα σουτ του αντιμετωπίσθηκαν από τον από Μπόργκι. Τα πρώτα 12 λεπτά η Αγγλία έκανε έξι σουτ για γκολ με τον άπειρο τερματοφύλακα να στέκεται στο ύψος του. Οι Αμερικανοί αγωνίστηκαν εναντίον της έμπειρης Αγγλική άμυνας και των επιθέσεων με γρήγορες αντεπιθέσεις. Ωστόσο, η άμυνα των ΗΠΑ συνέχισε να πολεμά, κερδίζοντας την μπάλα συχνά.

Οκτώ λεπτά πριν το ημίχρονο και με το σκορ στο 0-0, ο Αμερικανός Γουόλτερ Μπαρ πετυχαίνει ένα βασανιστικό γκολ. Οι θεατές ξέσπασαν σε ζητωκραυγές καθώς το ημίχρονο πλησίασε με τις ΗΠΑ να προηγούνται.

Ενθουσιασμένοι, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια άλλη ευκαιρία για γκολ για την Αμερικανική ομάδα, αλλά δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει. Καθώς πλησίαζε στο 90′ λεπτό, το παιχνίδι έγινε σκληρό. Οι Άγγλοι είχαν 20 σουτ για γκολ, ενώ οι Αμερικανοί είχαν μόνο ένα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Αμερικάνους να γιορτάζουν, ενώ η απογοήτευση είχε εισέλθει στην Αγγλική ομάδα και αναρωτιούνται τι ακριβώς είχε συμβεί.

Οι μεγάλες νίκες στο Μουντιάλ δεν θα συνεχιστούν για τους Αμερικανούς, καθώς έχασαν το τελευταίο παιχνίδι τους από την Χιλή. Ίσως ακόμα έκπληκτοι από την επική αποτυχία της, η εθνική Αγγλίας έχασε και το τελευταίο παιχνίδι της. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να προκριθούν στον επόμενο γύρο. Το Μουντιάλ 1950 κέρδισε η Ουρουγουάη στις 16 Ιουλίου 1950.