Κροατία εναντίον Βραζιλία head-to-head

Προϊστορία Κροατία εναντίον Βραζιλία

Για όγδοη συνεχόμενη φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο, η Βραζιλία θα εμφανιστεί στους προημιτελικούς την Παρασκευή στο Education City στάδιο, όταν θα αντιμετωπίσει την φιναλίστ Κροατία του 2018, η οποία βρίσκεται στους τελευταίους οκτώ για τρίτη φορά. Η ομάδα του Τίτε δεν δυσκολεύτηκε να περάσει από τους 16, νικώντας την Νότια Κορέα με 4-1 αφού κατέκτησε την κορυφή του ομίλου G με έξι βαθμούς παρά την ήττα με 1-0 από το Καμερούν.

Ο δρόμος προς τους τελευταίους οκτώ για τους άντρες του Ζλάτκο Ντάλιτς ήταν πολύ πιο δύσκολος καθώς έμειναν στο 1-1 με την Ιαπωνία στη φάση των 16, κερδίζοντας 3-1 στα πέναλτι, καθώς δεν έχουν χάσει ακόμη σε τρεις διαδικασίες των πέναλτι στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Την Παρασκευή θα είναι η τρίτη φορά που αυτές οι ομάδες θα συναντηθούν στο Μουντιάλ, με τους δύο προηγούμενους αγώνες να λαμβάνουν χώρα στους ομίλους του 2006 και του 2014, καθώς η Σελεσάο κέρδισε και τις δύο περιπτώσεις.

Η Βραζιλία δεν έχει χάσει ποτέ από τους Κροάτες σε τέσσερις αναμετρήσεις, σημειώνοντας ρεκόρ 3-1 και νικώντας τους την τελευταία φορά το 2018, με σκορ 2-0, όταν ο Νεϊμάρ και ο Ρομπέρτο Φιρμίνο σημείωσαν γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Η Κροατία κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τους πέντε φορές παγκόσμιους πρωταθλητές μόνο μία φορά, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο εθνών το 2005.

Σε εκείνη την περίπτωση, ο Ρικαρντίνιο ισοφάρισε για τη Βραζιλία 10 λεπτά αφού ο Νίκο Κράνιτσαρ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους σε έναν αγώνα που έληξε 1-1 στο Στάδιο Πόλιουντ του Σπλιτ.

Μετά από εκείνο το παιχνίδι, αυτές οι ομάδες συναντήθηκαν ξανά σε λιγότερο από ένα χρόνο αργότερα στον εναρκτήριο αγώνα και για τις δύο ομάδες στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2006 στη Γερμανία, καθώς η Βραζιλία ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου με νίκη 1-0 χάρη σε ένα τέρμα του Κάκα στο 44ο λεπτό.

Αυτές οι χώρες θα συνέχιζαν να αντιμετωπίζουν η μία την άλλη στον πρώτο αγώνα των τελικών του 2014, όταν οι γηπεδούχοι, η Βραζιλία, υστέρησαν μετά από 11 λεπτά σε αυτογκόλ του Μαρσέλο, αλλά απέκρουσαν με δοκάρι του Νεϊμάρ και χτύπημα του Όσκαρ στο 90ο λεπτό. , κερδίζοντας τελικά με 3-1.