Αργεντινη εναντίον Γαλλια: Μια ματιά στο ρεκόρ της Αργεντινής σε προηγούμενους τελικούς Παγκοσμίου Κυπέλλου

Αργεντινη εναντίον Γαλλια: Τελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η Αργεντινή θα κοσμήσει την πιο μεγαλειώδη σκηνή του ποδοσφαίρου για έκτη φορά την Κυριακή, αντιμετωπίζοντας την Γαλλία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Η Αλμπισελέστε δεν έχει πάρει στα χέρια της το τρόπαιο από το 1986 παρά το γεγονός ότι έφτασε σε δύο τελικούς από τότε, με τη Γερμανία να αποδεικνύεται ότι είναι η αχίλλειος πτέρνα της και στις δύο περιπτώσεις. Πράγματι, η Αργεντινή έχει χάσει τρεις από τις προηγούμενες πέντε εμφανίσεις της στον τελικό ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου, που χρονολογούνται από την πρώτη φορά που είχε ηττηθεί από την Ουρουγουάη.

Ένας αξέχαστος θρίαμβος το 1978 τους είδαμε να στέφονται παγκόσμιοι πρωταθλητές για πρώτη φορά πριν από το αξέχαστο ταξίδι τους προς τη δόξα οκτώ χρόνια αργότερα, αλλά το μεγαλύτερο έπαθλο στο άθλημα τους διέφυγε από τότε.

Εδώ, το Betcatalog κάνει μια αναδρομή σε κάθε μία από τις προηγούμενες πέντε εμφανίσεις τους στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

1930: Ηττήθηκε με 4-2 από την Ουρουγουάη

Η Αργεντινή έχει την γλυκόπικρη τιμή να είναι η πρώτη φιναλίστ στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έχοντας χάσει 4-2 από την Ουρουγουάη στον τελικό της εναρκτήριας διοργάνωσης το 1930.

Η οικοδέσποινα Ουρουγουάη χρειάστηκε να παίξει μόνο τρεις αγώνες πριν τον τελικό, νικώντας το Περού, τη Ρουμανία και τη Γιουγκοσλαβία, ενώ η Αργεντινή εξασφάλισε νίκες επί της Γαλλίας, του Μεξικού, της Χιλής και των ΗΠΑ για να επαναλάβει τον αγώνα για το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο του 1928 στο Στάδιο Σεντενάριο.

Η Ουρουγουάη προηγήθηκε μέσω του Πάμπλο Ντοράντο μετά από μόλις 12 λεπτά, αλλά η Αργεντινή άλλαξε τα πράγματα πριν από το ημίχρονο χάρη στα χτυπήματα του Κάρλος Πεουσέλε και του πρώτου σκόρερ του τουρνουά Γκιγιέρμο Στάμπιλε.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους, ωστόσο, καθώς πέτυχαν τρία αναπάντητα γκολ και ήταν νικητές με 4-2, ο Χοσέ Ναζάτσι έγινε ο πρώτος αρχηγός που πήρε στα χέρια του το τρόπαιο Ζυλ Ριμέ.

1978: Νίκη με 3-1 εναντίον Ολλανδίας (μετά την παράταση)

Μετά την απογοήτευση του 1930, χρειάστηκαν 48 χρόνια για να επιστρέψει η Αργεντινή στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αν και ίσως άξιζε την αναμονή.

Αυτή την φορά είχε το πλεονέκτημα έδρας, μια ομάδα της Αργεντινής εμπνευσμένη από τον Μάριο Κέμπες πέρασε από δύο φάσεις ομίλων για να κλείσει τη θέση της στον τελικό, νικώντας την Ουγγαρία, τη Γαλλία, την Πολωνία και το Περού, αλλά έχασε από την Ιταλία και ισοπαλία με τη Βραζιλία.

Οι εικόνες του τελικού του εναντίον της Ολλανδίας θα μείνουν για πάντα χαραγμένες στο μυαλό κάθε Αργεντινού που παρακολουθούσε εκείνη την ημέρα, καθώς κέρδισαν με 3-1 μετά την παράταση.

Σύμφωνα με τις εξαιρετικές εμφανίσεις του σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά, ο Μάριο Κέμπες άνοιξε το σκορ με ένα εξαιρετικό τελείωμα επτά λεπτά πριν από το ημίχρονο, αλλά η Ολλανδία παραλίγο να ραγίσει τις καρδιές των γηπεδούχων με μια καθυστερημένη επιστροφή στην κανονική διάρκεια.

Ο Ντικ Νανίνγκα ισοφάρισε  στο 82ο λεπτό πριν ο Ρομπ Ρένσενμπρινκ πλησιάσει λίγα εκατοστά για να κλέψει τη νίκη με μια προσπάθεια που έφυγε λίγο από το δοκάρι.

Απαιτήθηκε παράταση και για άλλη μια φορά βοήθησε ο Κέμπες, καθώς αποκατέστησε το προβάδισμα της Αργεντινής στο 105ο λεπτό, Υπήρχε επίσης ένα στοιχείο τύχης για το τρίτο τέρμα της Αργεντινής καθώς ο Ντανιέλ Μπερτόνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα πέντε λεπτά πριν το τέλος.

1986: Νίκη με 3-2 εναντίον της Δυτικής Γερμανίας

Το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1986 θα συνδέεται για πάντα με τον Ντιέγκο Μαραντόνα χάρη στις βιρτουόζες εμφανίσεις του σε όλη τη διοργάνωση, ιδιαίτερα εναντίον της Αγγλίας στους προημιτελικούς και του Βελγίου στα ημιτελικά.

Η παρουσία του Λόταρ Ματέους για την Δυτική Γερμανία ακύρωνε σε μεγάλο βαθμό το εικονίδιο της Αργεντινής στον ίδιο τον τελικό, αν και θα κατάφερνε να έχει αποφασιστικό αντίκτυπο με μια άψογα άμυνα, αν ο Χόρχε Μπουρουτσάγα δεν κατάφερε να σκοράρει το νικητήριο τέρμα στο 86ο λεπτό.

Αυτό το γκολ έκλεισε ένα δραματικό διάστημα 10 λεπτών που είχε ήδη επιτρέψει στη Γερμανία να έρχεται από δύο γκολ πίσω, με την Αργεντινή να έχει φαινομενικά επιβλητικό προβάδισμα με χτυπήματα των Χοσέ Λουίς Μπράουν και Χόρχε Βαλντάνο σε κάθε πλευρά του ημιχρόνου.

Ο Καρλ-Χάινς Ρουμενίγκε μείωσε στο 74ο λεπτό πριν ο Ρούντι Φέλερ ισοφαρίσει μόλις επτά λεπτά μετά από αυτό, αλλά η ισοπαλία κράτησε μόνο τρία λεπτά πριν το χτύπημα του Μπουρουτσάγα δώσει το Παγκόσμιο Κύπελλο στην Αλμπισελέστε.

1990: Ηττήθηκε με 1-0 από τη Δυτική Γερμανία

Τέσσερα χρόνια αργότερα, οι ίδιες δύο ομάδες ανανέωσαν τις εχθροπραξίες στην διοργάνωση για την πρώτη επανάληψη ενός τελικού στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου και αυτό που παραμένουν οι μοναδικοί συνεχόμενοι τελικοί Παγκοσμίου Κυπέλλου με τις ίδιες δύο ομάδες.

Αυτή τη φορά το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό, όμως, και το θέαμα ήταν πολύ λιγότερο απολαυστικό καθώς μόνο ένα πέναλτι από τον Αντρέας Μπρέμε χώρισε τις δύο πλευρές σε έναν κακότροπο τελικό.

Πράγματι, εκτός από το ότι έγινε η πρώτη ομάδα που απέτυχε να σκοράρει σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου παρά το γεγονός ότι εξακολουθεί να έχει τον Μαραντόνα στις τάξεις της, η Αργεντινή έλαβε επίσης τις δύο πρώτες κόκκινες κάρτες που μοιράστηκαν στο παιχνίδι, με τον Πέδρο Μονζόν να έχει την αμφίβολη διάκριση ότι είναι ο πρώτος για φάουλ στον Γιούργκεν Κλίνσμαν.

Ο Γκουστάβο Ντεζότι τον ακολούθησε στα αποδυτήρια στο 87ο λεπτό, δύο λεπτά αφότου ο Μπρέμε σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα από το σημείο του πέναλτι.

2014: Ήττα 1-0 από Γερμανία

Είκοσι τέσσερα χρόνια μετά την ήττα της στη Ρώμη, η Αργεντινή βρισκόταν ξανά στο τέλος της ήττας με 1-0 από την Γερμανία σε έναν τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αυτή τη φορά ήταν ο Λιονέλ Μέσι και όχι ο Μαραντόνα που δεν τα κατάφερε στα 120 λεπτά, αν και ο τότε μαέστρος της Μπαρτσελόνα είχε την ευκαιρία να σκοράρει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Τελικά ήταν μια εισαγωγή από τον πάγκο που αποδείχτηκε καθοριστική, με τον Μάριο Γκέτσε να σκοράρει το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 113ο λεπτό – η κανονική διάρκεια έληξε χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να έχει εγγραφεί στον πίνακα των αποτελεσμάτων.

Η ήττα στέρησε στην Αργεντινή την ευκαιρία να κερδίσει το Παγκόσμιο Κύπελλο στην έδρα της σκληρής αντιπάλου της Βραζιλίας, η οποία η ίδια είχε αποκλειστεί από τη Γερμανία στους ημιτελικούς στην περιβόητη ταπείνωση με 7-1.