Ανάλυση αγώνα: Αργεντινή 3-3 Γαλλία (4-2 στα πέναλτι) – στιγμιότυπα, παίκτης του αγώνα, στατιστικά

Post Game τελικός Μουντιάλ: Αργεντινή 3-3 Γαλλία (4-2 στα πέναλτι)

Η Αργεντινή κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά από το 1986 χάρη σε μια νίκη στα πέναλτι επί της Γαλλίας στον τελικό του 2022 στο Κατάρ το απόγευμα της Κυριακής.

Ένας από τους σπουδαιότερους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου όλων των εποχών πήγε μέχρι τα πέναλτι, καθώς η Γαλλία ξεκίνησε μια απίστευτη καθυστερημένη επιστροφή για να επιβάλει την παράταση, η οποία στη συνέχεια προκάλεσε ακόμη περισσότερο δράμα πριν η αναμέτρηση ολοκληρωθεί.

Ο Γκονσάλο Μοντιέλ ήταν ο τελευταίος ήρωας για την Αργεντινή καθώς σημείωσε το νικητήριο λάκτισμα από την άσπρη βούλα, αφού ο Εμιλιάνο Μαρτίνες είχε αποκρούσει νωρίτερα την εκτέλεση του Κινγκσλέι Κομάν και συνέβαλε στο άστοχο του Ορελιέν Τσουαμενί.

Το τρόπαιο στην Αργεντινή

Ο Λιονέλ Μέσι είχε δώσει το προβάδισμα στην Αργεντινή με ένα γκολ από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, πριν ο Άνχελ Ντι Μαρία δώσει στους κυρίαρχους Νοτιοαμερικανούς ένα άξιο πλεονέκτημα δύο τερμάτων όταν εφάρμοσε την τελευταία πινελιά σε μια εκπληκτική κίνηση όλης της ομάδας.

Μια ασυνήθιστη Γαλλία προβλημάτισε έντονα, καθώς έγινε η πρώτη ομάδα που απέτυχε να έχει ένα σουτ ή άγγιγμα στην αντίπαλη περιοχή κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ ο Ντιντιέ Ντεσάμπ αντικατέστησε τους Ολιβιέ Ζιρού και Ουσμάν Ντεμπελέ, πριν από την λήξη του ημιχρόνου. Πράγματι, μόλις στο 80ο λεπτό οι πρωταθλητές έκαναν το πρώτο τους σουτ στο τέρμα του αγώνα και αυτό πυροδότησε μια απίστευτη επιστροφή.

Ο Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος μόλις είχε αναλάβει την εκτέλεση ενός πέναλτι, πέτυχε την εστία από την άσπρη βούλα, αφού ο Νικολάς Οταμέντι ανέτρεψε τον Ραντάλ Κολό Μουάνι μέσα στην περιοχή, και μόλις 97 δευτερόλεπτα αργότερα η Γαλλία, εντυπωσιακά έφερε το ματς στα ίσια.

Ο σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ στην αντίθετη γωνία μετά από ένα γρήγορο ένα-δύο με τον Μάρκους Τουράμ, αναγκάζοντας τελικά την παράταση, παρά το γεγονός ότι ο Μέσι είχε μια τελευταία προσπάθεια στο 97ο λεπτό.

Ο Μέσι πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης καθώς έσπρωξε την μπάλα πάνω από την γραμμή, αλλά ο συμπαίκτης του στην Παρί Σεν Ζερμέν, ο Μπαπέ ισοφάρισε απίστευτα ξανά από το σημείο του πέναλτι επτά λεπτά αργότερα, και έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης μετά τον Τζεφ Χερστ που κατάφερε να πετύχει χατ-τρικ στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Μέσι και ο Μπαπέ σκόραραν και οι δύο στη διαδικασία των πέναλτι, αλλά τα άστοχα των Κόμαν και Τσουαμενί- σε συνδυασμό με ένα τέλειο από την Αργεντινή – έδωσαν το τρόπαιο στην Αργεντινή για τρίτη φορά στην ιστορία της, και το πρώτο της εποχής του Μέσι, ο οποίος ολοκλήρωσε το σετ των τροπαίων στη θρυλική του καριέρα.

Καλύτερες στιγμές του τελικού

5ο λεπτό: Ο Αλέξις Μακ Άλιστερ δοκίμασε την τύχη του από την περιοχή μετά από άσχημο ξεκίνημα από τη Γαλλία, αλλά το σουτ του πήγε απευθείας στον Ούγκο Γιόρις.

17ο λεπτό: Και πάλι απρόσεκτη η Γαλλία καθώς η μπάλα χαρίζεται στον Λιονέλ Μέσι. Ένα γρήγορο ένα-δύο σχεδόν δημιουργεί μια ευκαιρία για τον Μέσι στην άκρη της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα είναι πολύ μακριά μπροστά του και αντ’ αυτού περνάει στον Άνχελ Ντι Μαρία, ο οποίος σουτάρει πολύ πάνω από το δοκάρι.

21ο λεπτό: Πέναλτι για την Αργεντινή καθώς ο Ντι Μαρία προσπερνά τον Ουσμάν Ντεμπελέ πολύ εύκολα στην αριστερή πλευρά και ανατρέπεται, ο Γάλλος έρχεται σε επαφή με τον Ντι Μαρία. Δεν είναι μεγάλη η επαφή, αλλά αρκεί ο διαιτητής να δείξει το σημείο και αρκεί το VAR για να επικυρώσει την απόφαση.

23ο λεπτό: Ο Μέσι αναλαμβάνει το βάρος στους ώμους του, αλλά δείχνει απίστευτη ψυχραιμία περιμένοντας τον Λόρις να κινηθεί και να στείλει την μπάλα στην αντίθετη γωνία.

36ο λεπτό: Η Αργεντινή πετυχαίνει δεύτερο γκολ στο παιχνίδι για να πάρει τον πλήρη έλεγχο αυτού του τελικού και τι γκολ. Ο Μέσι δίνει τη μπάλα στη γωνία για τον Χουλιάν Άλβαρες, ο οποίος παίζει πίσω για τον Αλέξις Μακ Άλιστερ. Ο παίκτης της Μπράιτον δίνει στον Ντι Μαρία, ο οποίος τελειώνει εύστοχα για να στείλει τους Αργεντινούς στον ουρανό.

UNREAL team goal ????

Argentina are 2-0 up!! That pass to Angel Di Maria ????#BBCWorldCup #FifaWorldCup pic.twitter.com/p7HcEgTcnt

49ο λεπτό: Άλλη μια επίθεση από την Αργεντινή καθώς η μπάλα περνάει από τα αριστερά στον Ροντρίγκο Ντε Πολ, ο οποίος έχει μια αξιοπρεπή σύνδεση με την μία, αλλά η μπάλα χτυπά στο έδαφος και αναπηδά στην αγκαλιά του Λόρις.

59ο λεπτό: Γλίστρησε η μπάλα για τον Άλβαρες στα αριστερά και κατάφερε να επιχειρήσει το σουτ παρά το ότι ήταν εκτός ισορροπίας. Η γωνία είναι εναντίον του, αλλά αναγκάζει τον Λιορίς σε απόκρουση κάτω στα δεξιά του.

60ο λεπτό: Συγκλονιστική ενέργεια από τον Αντριέν Ραμπιό μέσα στην περιοχή, βγάζοντας τη μπάλα με την άκρη του ποδιού του, μπροστά στον Μέσι, ακριβώς τη στιγμή που εκείνος τράβηξε τη σκανδάλη μετά από ακόμα εξαιρετική δουλειά του Ντι Μαρία στα αριστερά.

71ο λεπτό: Ενέργεια από την Γαλλία, και από τον μέχρι στιγμής ανύπαρκτο Μπαπέ. Κόβει μέσα από την αριστερή πλευρά και τελικά βρίσκει λίγο χώρο για το σουτ, αλλά περνάνει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Είναι το πρώτο σουτ της Γαλλίας στο παιχνίδι.

72ο λεπτό: Ο Μέσι ανακόπτεται από τον Ζυλ Κούντε στο αριστερό άκρο πριν ξαναπεράσει την μπάλα στον Έντσο Φερνάντες, το σουτ του οποίου είναι αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Λόρις.

79ο λεπτό: Πέναλτι για τη Γαλλία! ο Νικολάς Οταμέντι ανατρέπει τον Ραντάλ Κολό Μουάνι στην προσπάθειά του, έρχεται σε επαφή με τον Γάλλο εξτρέμ στην περιοχή, κατεβάζοντας τον κάτω. Ο Μπαπέ κάνει το πέναλτι, και νικά τον Εμιλιάνο Μαρτίνες, παρά το γεγονός ότι ο τερματοφύλακας της Αργεντινής μάντεψε την σωστή γωνία.

82ο λεπτό: Απίστευτες σκηνές στο Κατάρ καθώς η Γαλλία ολοκληρώνει μια γρήγορη επιστροφή με τον πιο απίθανο τρόπο! Ο Κίνγκσλεϊ Κόμαν κλέβει την κατοχή του Μέσι και η μπάλα καταλήγει στον Μπάπε. Ο Γάλλος γνέφει στον Μάρκους Τουράμ, ο οποίος σηκώνει την μπάλα για τον Μπαπέ για να εκτέλεση ένα εξαιρετικό βολέ στην κάτω μακρινή γωνία.

Παράταση τελικού Αργεντινή – Γαλλία

90+4 λεπτό: Ο διαιτητής αφήνει πλεονέκτημα αφού ο Κόμαν ανέβηκε από δεξιά, ο Ραμπιο εκτελεί. Ο Μαρτίνεθ αποκρούει, αλλά ο Ρομέρο γονατίζει για να δώσει τη μπάλα πίσω στον τερματοφύλακά του.

90+7 λεπτά: Ο Μέσι παραλίγο να δώσει το ονειρεμένο φινάλε καθώς εκτελεί με το αριστερό του πόδι έξω από την περιοχή, αλλά ο Λιορίς αποκρούει με το χέρι την προσπάθεια, με εκτροπή πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

105ο λεπτό: Απίστευτη άμυνα από τον Νταγιό Ουπαμεκανό καθώς κάνει ένα συγκλονιστικό μπλοκ για να αρνηθεί το γκολ από τον Λαουτάρο Μαρτίνες, τον οποίο είχε βρει έξοχα ο Μέσι.

105+1 λεπτό: Ο Μαρτίνεθ ανακόπηκε ξανά από τον Ουπαμεκανό, καθώς παίρνει με το στήθος του πριν πάει για γκολ, αλλά ο αμυντικός κάνει άλλη μια κρίσιμη ενέργεια – αν και ο διαιτητής δεν δείχνει κόρνερ και αντ’ αυτού επιβραβεύει την Γαλλία .

108ο λεπτό: Ο Μέσι κάνει ένα σουτ, παραλίγο να πιάσει τον Λόρις αιφνιδιασμένο, αλλά αυτός απομακρύνει.

110ο λεπτό: Η Αργεντινή και ο Μέσι σκοράρει για άλλη μια φορά! Ο Μαρτίνες γυρίζει την μπάλα από κοντά, στην κλειστή γωνία, με τον Λόρις να κάνει μια υπέροχη απόκρουση. Ωστόσο, η μπάλα αναπηδά μπροστά στον Μέσι, ο οποίος σκοράρει πάλι παρά τις καλύτερες προσπάθειες του Ουπαμεκάνο. Υπάρχει κάποια σύγχυση καθώς περιμένουν να επιβεβαιώσει ο διαιτητής ότι πέρασε τη γραμμή και μετά να επιβεβαιώσει ότι ο Μαρτίνες δεν είναι οφσαϊντ, αλλά και τα δύο πήραν το πράσινο φως και το γκολ μέτρησε!

117ο λεπτό: Απίστευτο δράμα καθώς ο διαιτητής δείχνει στο σημείο του πέναλτι μετά το σουτ του Κομάν που βρήκε ξεκάθαρα το χέρι του Μοντιέλ, λίγο μέσα στην περιοχή. Δεν μπορεί να κάνει πολλά για αυτό δεδομένης της απόστασης, αλλά το χέρι του είναι σε μια ελαφρώς αφύσικη θέση, οπότε η απόφαση παραμένει.

118ο λεπτό: Μια θέση στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου εξασφαλίζεται ο Μπαπέ καθώς γίνεται μόνο ο δεύτερος παίκτης που έχει χατ-τρικ στο μεγαλύτερο παιχνίδι του αθλήματος, στέλνοντας  τον Μαρτίνες σε λάθος δρόμο και την μπάλα στα δίχτυα.

120ο λεπτό: Η Γαλλία είναι τόσο κοντά στο να το κερδίσει, καθώς ο Μπαπέ κάνει τη σέντρα στον Κόλο Μουανί, ο οποίος σηκώνεται, βρίσκει την μπάλα, αλλά όχι αρκετά καλά καθώς αυτή φεύγει πέρα από το δοκάρι.

120+4 λεπτά: Τι απόκρουση από τον Μαρτίνες! Ο Κόλο Μουανί βρίσκεται με μόνο τον τερματοφύλακα απέναντι του, χάνοντας μια χρυσή ευκαιρία, ο Αργεντίνος απλώνεται υπέροχα και κάνει τη μεγαλύτερη απόκρουση της καριέρας του. Απίστευτες σκηνές.

120+4 λεπτά: Η Αργεντινή πηγαίνει απευθείας στο άλλο άκρο και έχει άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για να κερδίσει καθώς ο Μέσι δίνει τη μπάλα στον Λαουτάρο Μαρτίνεθ, ο οποίος κάνει λάθος την κεφαλιά του και φεύγει πλάγια. Τελικό Αργεντινή 3-3 Γαλλία.

Διαδικασία των πέναλτι του μεγάλου τελικού

Πέναλτι – Αργεντινή 0-1 Γαλλία: Ο Μπαπέ σκοράρει από το σημείο του πέναλτι για τρίτη φορά απόψε, και πάλι κέρδισε τον Μαρτίνες, ο οποίος δεν μπορεί να το κρατήσει την εστία του.

Πέναλτι – Αργεντινή 1-1 Γαλλία: Ο Μέσι αναλαμβάνει πρώτος για την Αργεντινή και κάπως μοιάζει σαν να είναι βόλτα στο πάρκο με τα παιδιά του καθώς περνάει τη μπάλα δίπλα στον Λιόρις.

Πέναλτι – Αργεντινή 1-1 Γαλλία: Αστοχεί η Γαλλία καθώς ο Μαρτίνες κάνει μεγάλη απόκρουση στην εκτέλεση από τον Κομάν από τα 12 μέτρα.

Πέναλτι – Αργεντινή 2-1 Γαλλία: Ο Πάουλο Ντιμπάλα, που μπήκε στα τελευταία λεπτά της παράτασης ειδικά για αυτή τη στιγμή, εκτελεί σωστά το πέναλτι του κατευθείαν στη μέση για να δώσει στην Αργεντινή το πλεονέκτημα.

Πέναλτι – Αργεντινή 2-1 Γαλλία: Ο Μαρτίνες παίζει όλα τα παιχνίδια μυαλού, παίρνοντας τον χρόνο του και μετά πετώντας την μπάλα μακριά για να την πάρει ο Ορελιέν Τσουαμενί. Ο Γάλλος μέσος τελικά κάνει βήματα για να το κάνει, αλλά αστοχεί την προσπάθειά του.

Πέναλτι – Αργεντινή 3-1 Γαλλία: Η Αργεντινή έχει τον απόλυτο έλεγχο των πέναλτι, καθώς ο Λεάντρο Παρέδες είναι εύστοχος για να ασκήσει όλη την πίεση στον Κόλο Μουάνι.

Πέναλτι – Αργεντινή 3-2 Γαλλία: Ο Κόλο Μουάνι κρατά ζωντανές τις ελπίδες των Γάλλων σκοράροντας.

Πέναλτι – Αργεντινή 4-2 Γαλλία: Ο Γκονσάλο Μοντιέλ γίνεται ο ήρωας της Αργεντινής, σκοράροντας το πέναλτι του στην κάτω γωνία για να κερδίσει το Παγκόσμιο Κύπελλο η χώρα του.

Man Of The Match – Λιονέλ Μέσι

Από πού να ξεκινήσω;

Μετά από ένα από τα πιο τρελά ματς όλων των εποχών, αλλά μόνο σε Παγκόσμιο Κύπελλο, υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι για τον παίκτη του αγώνα, με την Αργεντινή κυρίως να κυριαρχεί στους υποψήφιους αφού είχε τον έλεγχο για 80 λεπτά κανονικού χρόνου.

Ο Άνχελ Ντι Μαρία ήταν συγκλονιστικός και πιθανότατα θα το έπαιρνε αν το παιχνίδι δεν πήγαινε στην παράταση, ενώ οι Αλέξις Μακ Άλιστερ, Ένσο Φερνάντες, Κρίστιαν Ρομέρο και Ροντρίγκο Ντε Πολ έκαναν τιτάνιες εμφανίσεις στην κανονική διάρκεια.

Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες αξίζει μια αναφορά για τους ηρωισμούς του, κάνοντας μια απίστευτη απόκρουση για να στερήσει από την Γαλλία το νικητήριο της τελευταίας στιγμής στην παράταση και στη συνέχεια να αποκρούσει πέναλτι.

Για τη Γαλλία, είναι αδύνατο να αγνοήσει κάποιος τον Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ παρά το γεγονός ότι ήταν σε μεγάλο βαθμό άφαντος για τα πρώτα 80 λεπτά του αγώνα, ισοφαρίζοντας ένα επίτευγμα που είχε μόλις προηγουμένως ο Τζεφ Χερστ σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Ραντάλ Κολό Μουάνι είχε επίσης τεράστιο αντίκτυπο από τον πάγκο των πρωταθλητών, ενώ ο Νταγιό Ουπαμεκανό κράτησε την ομάδα του στο τέλος της κανονικής διάρκειας με δύο τεράστιες αμυντικές ενέργειες.

Ωστόσο, είναι δύσκολο να επιλέξεις κάποιον άλλο εκτός από τον Λιονέλ Μέσι, και όχι μόνο για συναισθηματικούς λόγους.

Ο θρυλικός αριθμός 10 της Αργεντινής σκόραρε δύο φορές στον τελικό, καταρρίπτοντας ένα σωρό ρεκόρ στην διοργάνωση, και σκόραρε επίσης στα πέναλτι, ενώ το σφαιρικό του παιχνίδι ήταν για άλλη μια φορά παγκόσμιας κλάσης καθώς τελικά κατέκτησε το ένα τρόπαιο που είχε προηγουμένως του είχε διαφύγει.

Ξεχωριστή στιγμή στον τελικό

Διάλεξε στιγμή στο Αργεντινή 3-3 Γαλλία.

Ενδεχομένως ο καλύτερος τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου όλων των εποχών δημιούργησε αξέχαστες στιγμές, από το τέρμα του Μέσι μέχρι το χατ-τρικ του Κιλιάν Μπαπέ- το δεύτερο συγκεκριμένα – και την εντυπωσιακή απόκρουση του Μαρτίνες στη διαδικασία των πέναλτι.

Υπάρχουν πολλές ακόμα εκπληκτικές στιγμές που πρέπει να αναφέρουμε, οποιαδήποτε από τις οποίες θα άξιζε αυτό το βραβείο, αλλά πάμε για το δεύτερο γκολ της Αργεντινής – μια από τις σπουδαίες ομαδικές προσπάθειες στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μπορεί να κάνεις συγκρίσεις με το χτύπημα του Κάρλος Αλμπέρτο το 1970 και, ενώ η ιστορία θα αποφασίσει αν είναι πραγματικά δίπλα σε αυτό το εμβληματικό γκολ, ήταν αναμφίβολα ένα εκπληκτικό γκολ καθώς μια σειρά από πάσες με ένα άγγιγμα του Ντι Μαρία ανέτρεψε την Γαλλική άμυνα.

Καλύτερα στατιστικά OPTA στο Αργεντινή 3-3 Γαλλία

Γκολ που σημειώθηκαν σε τελικούς Παγκοσμίου Κυπέλλου από παίκτες ηλικίας 34 ετών και άνω:

1930-2018: 2/74
Το 2022: 2/2

Ο Λιονέλ Μέσι έχει σκοράρει 4 γκολ με πέναλτι σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, ισοφαρίζοντας τον υψηλότερο απολογισμό για παίκτη με μία διοργάνωση (4 για τον Ρομπ Ρένσενμπρινκ το 1978 και 4 για τον Εουσέμπιο το 1966).

Σε ηλικία 35 ετών και 177 ημερών, ο Λιονέλ Μέσι είναι ο δεύτερος γηραιότερος παίκτης που σκόραρε ποτέ σε τελικό Μουντιάλ, μόνο ο Νιλς Λίντχολμ ήταν μεγαλύτερος, όταν σκόραρε εναντίον της Βραζιλίας το 1958 (35 ετών).

Με 12 γκολ και 8 ασίστ, οι 20 συμμετοχές του Λιονέλ Μέσι είναι οι περισσότερες από κάθε παίκτη που έχει καταγραφεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο (1966 και μετά)

Ο Λιονέλ Μέσι είναι ο πρώτος παίκτης που σκόραρε στη φάση των ομίλων, στη φάση των 16, στον προημιτελικό, στον ημιτελικό και στον τελικό σε μία μόνο διοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η Γαλλία είναι η πρώτη ομάδα που δεν επιχείρησε ούτε ένα σουτ και δεν έκανε ούτε ένα άγγιγμα στην αντίπαλη περιοχή στο πρώτο ημίχρονο ενός τελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου τουλάχιστον από το 1966.

Ο Άνχελ ντι Μαρία έγινε ο πρώτος παίκτης που σκόραρε γκολ και κέρδισε πέναλτι σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου τουλάχιστον από το 1966

Ο Κιλιάν Μπαπέ σημείωσε δύο γκολ σε διάστημα 97 δευτερολέπτων, και έγινε ο πρώτος παίκτης που σημείωσε δύο σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά τον Ρονάλντο για τη Βραζιλία εναντίον της Γερμανίας το 2002.

Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε το 100ο γκολ της καριέρας του με το δεξί του πόδι

Η Αργεντινή κέρδισε το τρίτο της τρόπαιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο (1978, 1986, 2022), 36 χρόνια μετά την τελευταία φορά. Μόνο η Ιταλία (44 χρόνια μεταξύ 1938 και 1982) περίμενε μεγαλύτερη περίοδο μεταξύ της κατάκτησης δύο Παγκοσμίων Κυπέλλων

Ο Λιονέλ Σκαλόνι είναι ο τρίτος προπονητής στην ιστορία που κατακτά το Παγκόσμιο Κύπελλο (2022) και το Κόπα Αμέρικα (2021), μετά τον Μάριο Ζαγκάλο (Παγκόσμιο Κύπελλο 1970, Κόπα Αμέρικα 1997) και τον Κάρλος Αλμπέρτο Παρέιρα (Παγκόσμιο Κύπελλο 1994, Κόπα Αμέρικα 2004) και οι δύο το έκαναν με τη Βραζιλία

Από τότε που το βραβείο καθιερώθηκε επίσημα το 1982, ο Λιονέλ Μέσι είναι ο μόνος παίκτης που κέρδισε τη Χρυσή Μπάλα δύο φορές στο Παγκόσμιο Κύπελλο (2014, 2022)

Ο Λιονέλ Μέσι (7 γκολ και 3 ασίστ) και ο Κίλιαν Μπαπέ (8 και 2) είναι οι πρώτοι παίκτες που συμμετείχαν σε 10 γκολ σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο μετά τον Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα το 1986 (5 και 5)

Ο Λιονέλ Μέσι έχει σκοράρει 26 γκολ σε μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις για την Αργεντινή (13 Μουντιάλ, 13 Κόπα Αμέρικα), τα περισσότερα από κάθε παίκτη της Νότιας Αμερικής στην ιστορία και στις δύο διοργανώσεις, ξεπερνώντας τον Ρονάλντο (25)

Στατιστικά Αργεντινή 3-3 Γαλλία

Κατοχή: Αργεντινή 54%-46% Γαλλία
Βολές: Αργεντινή 20-10 Γαλλία
Βολές εντός εστίας: Αργεντινή 10-5 Γαλλία
Κόρνερ: Αργεντινή 6-5 Γαλλία
Φάουλ: Αργεντινή 26-19 Γαλλία

Ενδεκάδες Αργεντινή 3-3 Γαλλία

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (4-4-2): Μαρτίνες Μολίνα (Μοντιέλ 91′), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο (Ντιμπάλα 120′) Ντι Μαρία (Ακούνα 63′), Ντε Πολ (Παρέδες 103′), Φερνάντες, Μακ Άλιστερ (Πεζέλα 116′) Μέσι, Αλβάρες (Λ Μαρτίνεθ 103′)

ΓΑΛΛΙΑ (4-2-3-1): Lloris; Κούντε (Ντισασί 120′), Βαράν (Κονατέ 113′), Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ (Καμαβινγκά 71′); Τσουαμενί, Ραμπιό (Φοφανά 96′); Ντεμπελέ (Κόλο Μουάνι 41′), Γκριεζμάν (Κόμαν 71′), Μπάπε, Ζιρού (Θουράμ 41′)