Αργεντινη εναντίον Γαλλια: Μια ματιά στο ρεκόρ της Γαλλίας σε προηγούμενους τελικούς Παγκοσμίου Κυπέλλου

Αργεντινη εναντίον Γαλλια: Τελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η ποδοσφαιρική αθανασία είναι μόλις 90 λεπτά μακριά για τη Γαλλία καθώς ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει την Αργεντινή στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 την Κυριακή.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ πέτυχε το σπάνιο επίτευγμα να περάσει σε τελικούς συνεχόμενους, και η νίκη θα τους έδινε την ευκαιρία να γίνει μόνο η τρίτη ομάδα που διατήρησε με επιτυχία το τρόπαιο, μετά την Ιταλία το 1934 και το 1938 και τη Βραζιλία το 1958 και το 1962.

Ο πρώτος τους τελικός στο Παγκόσμιο Κύπελλο ήρθε το 1998, όταν κέρδισαν εντός έδρας, και επανέλαβαν αυτό το κατόρθωμα 20 χρόνια αργότερα με τον θρίαμβό τους στη Ρωσία.

Η μοναδική ήττα της Γαλλίας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου ήρθε το 2006, αν και ούτε τότε ηττήθηκε στην κανονική διάρκεια, με την Ιταλία να χρειάζεται πέναλτι για να σηκώσει το τρόπαιο σε εκείνη την περίπτωση.

Εδώ, το betcatalog ανατρέχει και στις τρεις προηγούμενες εμφανίσεις της Γαλλίας στον τελικό.

1998: Νίκη με 3-0 εναντίον της Βραζιλίας

Ένας από τους πιο εμβληματικούς τελικούς της πρόσφατης ιστορίας του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Γαλλία έφτασε μέχρι τον τελικό εντός έδρας το 1998, με αιχμή του δόρατος τον Ζινεντίν Ζιντάν.

Ο τελικός έφερε αντιμέτωπους τον Ζιντάν εναντίον του άλλου παίκτη της γενιάς του – του Βραζιλιάνου Ρονάλντο – αν και το δράμα ξεκίνησε πριν ξεκινήσει ο αγώνας καθώς ο Ρονάλντο δεν ήταν αρχικά στην ενδεκάδα της ομάδας της Βραζιλίας. Στην συνέχεια όμως μοιράστηκαν νέες ενδεκάδες που περιελάμβαναν τον Ρονάλντο και ο παίκτης του τουρνουά εμφανίστηκε τελικά, αν και ήταν η σκιά του παίκτη που είχε φωτίσει το τουρνουά πριν.

Τελικά προέκυψε ότι ο επιθετικός είχε υποστεί κρίση το απόγευμα του τελικού και με τον Βραζιλιάνο σταρ να μην αποδίδει τα αναμενόμενα, έτσι η κεντρική σκηνή αφέθηκε μόνο στον Ζιντάν. Ο Γάλλος σημείωσε δύο κεφαλιές για να φέρει την ομάδα του ένα επιβλητικό προβάδισμα στο ημίχρονο, πριν ο Εμανουέλ Πετί κλείσει το σκορ με ένα τρίτο γκολ για να δώσει το πρώτο τρόπαιο της χώρας στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

2006: Ισοπαλία 1-1 εναντίον Ιταλίας (ήττα 5-3 στα πέναλτι)

Αφού σκόραρε δύο φορές στον τελικό του 1998, ο Ζιντάν έγραψε το όνομά του στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου για διαφορετικούς λόγους οκτώ χρόνια αργότερα.

Στο τελευταίο παιχνίδι της λαμπερής καριέρας του, ο θρύλος της Γιουβέντους και της Ρεάλ Μαδρίτης άνοιξε το σκορ με ένα τολμηρό πέναλτι αλά Πανένκα μετά από μόλις επτά λεπτά αγώνα, και έγινε μόνο ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία που σκοράρει σε δύο διαφορετικούς τελικούς Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Μάρκο Ματεράτσι ισοφάρισε για την Ιταλία 12 λεπτά αργότερα, αν και είναι αξιοσημείωτο ότι τα γκολ δεν θα κατέληγαν να είναι οι πιο αξιομνημόνευτες εμπλοκές για κανέναν από αυτούς τους παίκτη στο παιχνίδι.

Αντίθετα, αυτό έφτασε στην παράταση όταν η κάμερα στράφηκε στον Ματεράτσι, όπου ήταν πεσμένος μετά από ένα περιστατικό εκτός μπάλας και οι επαναλήψεις έδειξαν ότι ο Ζιντάν τον είχε χτυπήσει με το κεφάλι στο στήθος με μια αχαρακτήριστη απώλεια ψυχραιμίας και πειθαρχίας.

Ο Ζιντάν έλαβε κόκκινη κάρτα, φέρνοντας ένα σπαρακτικό και πρόωρο τέλος στη θρυλική καριέρα του, και περισσότερη δυστυχία επρόκειτο να έρθει καθώς η Ιταλία κατάφερε να επικρατήσει στα πέναλτι.

2018: Νίκη 4-2 επί της Κροατίας

Αφού αποκλείστηκε στο Euro 2016, η δεύτερη χρυσή γενιά της Γαλλίας εκπλήρωσε τις δυνατότητές της με στυλ με μια πειστική νίκη 4-2 επί της Κροατίας στον τελικό της Μόσχας πριν από τέσσερα χρόνια.

Ο Μάριο Μάντζουκιτς να σημείωσε το πρώτο αυτογκόλ σε τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου για να ανοίξει το σκορ, εκτρέποντας καταστροφικά ένα φάουλ μετά από 18 λεπτά της αναμέτρησης, αλλά ο Ιβάν Πέρισιτς αποκατέστησε την ισοπαλία 10 λεπτά αργότερα.

Δέκα λεπτά μετά από αυτό, το πρώτο πέναλτι που επιβλήθηκε με VAR σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου επέτρεψε στον Αντουάν Γκριεζμάν να αποκαταστήσει το προβάδισμα της Γαλλίας και δύο γκολ σε έξι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έθεσαν στη συνέχεια στους Μπλε σε πλήρη έλεγχο.

Το δεύτερο από αυτά είδαμε τον Κιλιάν Μπαπέ να γίνεται μόνο ο δεύτερος έφηβος που σκοράρει σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου -μετά τον Πελε- και παρόλο που ο Μάντζουκιτς εξιλεώθηκε για το προηγούμενο αυτογκόλ του, η Γαλλία κράτησε το προβάδισμα για να κατακτήσει το πολύτιμο τρόπαιο.