Δεν έπεισε και πάλι η Βραζιλία, νίκη με ανατροπή για Βέλγιο, ισοπαλία στο Ρωσία- Ν. Κορέα

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η διοργανώτρια Βραζιλία δεν κατάφερε να πείσει με την απόδοσή της, μένοντας δίκαια στο 0-0 με το Μεξικό. Για να συμβεί όμως αυτό οι Μεξικανοί χρειάστηκαν τις εξαιρετικές επιδόσεις του Οτσόα. Η αρχή έγινε με την κεφαλιά του Νεϊμάρ στο 26’, στο 44’ αποσόβησε την προβολή του Παουλίνιο, ενώ κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και σε άλλες δύο καλές κεφαλιές που είχαν οι Βραζιλιάνοι, στο 69’ με τον Νεϊμάρ και στο 86’ με τον Τιάγκο Σίλβα.

Από την πλευρά του το Μεξικό είχε την πρώτη καλή φάση του αγώνα με τον Χερέρα, ο οποίος απείλησε και πάλι με σουτ στο 57’. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γκουαρδάδο να απειλήσει, ο οποίος στις καθυστερήσεις είχε τεράστια ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Novibet.gr – Παίξε νόμιμα με 150 ευρώ Bonus πρώτης κατάθεσης

Νωρίτερα, το Βέλγιο κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Αλγερία με ανατροπή, η 6η μέχρι στιγμής στη διοργάνωση, γυρνώντας το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου σε 2-1. Οι βορειοαφρικανοί δεν επέτρεψαν πολλές ευκαιρίες στους «κόκκινους διαβόλους», που είχαν μόνο δύο καλές περιπτώσεις για γκολ με μακρινά σουτ του Βίτσελ. Είχαν μάλιστα και την τύχη με το μέρος τους, αφού παρότι δεν είχαν ουσιαστική ευκαιρία, κατάφεραν να προηγηθούν με εύστοχο πέναλτι του Φεγκουλί, το οποίο κέρδισε ο ίδιος στο 24’.

Οι Βέλγοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στην επανάληψη και οι αλλαγές του Βίλμοτς τον δικαίωσαν παραπάνω, με τον Φελαϊνί, που πέρασε στον αγώνα στο 65’, να ισοφαρίζει με κεφαλιά 5 λεπτά αργότερα και τον Μέρτενς που  μπήκε στο 46’ να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 80’. Στο τέλος μάλιστα είχαν και την ευκαιρία να πετύχουν και τρίτο με τον Φελαϊνί, ο οποίος δε μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο τελευταία ματς της ημέρας, Ρωσία και Ν. Κορέα, αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Μοιρασμένο το πρώτο μέρος και με ελάχιστες φάσεις, όπου οι  Ρώσοι όμως έδειχναν να πατούν καλύτερα και να μπορούν να φτάσουν στη νίκη. Στην επανάληψη πάντως η κατάσταση άλλαξε. με του Κορεάτες να ανοίγουν το σκορ στο 68’ με μακρινό σουτ του Κέουν-Χο Λι, ύστερα από ασθενή απόκρουση του Ακινφίεφ. Ο Κερζάκοφ 6 λεπτά αργότερα ισοφάρισε για την ομάδα του Φάμπιο Καπέλο, εκμεταλλευόμενος κόντρα σε φάση διαρκείας.