Κλειδώνει η πρόκριση Γιουβέντους – Πόρτο

Κλειδώνει η πρόκριση Γιουβέντους – Πόρτο για το Τσάμπιονς Λιγκ

Στο Τορίνο θα πραγματοποιηθεί ο επαναληπτικός Γιουβέντους – Πόρτο, που θα κρίνει ποία ομάδα θα βρεθεί στην τελική οχτάδα του θεσμού, με την Γιουβέντους πάντως να έχει τον πρώτο λόγο και μάλλον τον τελευταίο.

Στο πρώτο παιχνίδι η Γιουβέντους πήρε την νίκη και το προβάδισμα με δύο γκολ σε δύο λεπτά μετά το 70λεπτό του αγώνα, παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 27 λεπτό του αγώνα και την αποβολή του Άλεξ Τέλλες. Είχε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, κρατούσε τον ρυθμό και τελικά δικαιώθηκε με τα δύο γκολ.

Στην Ιταλική Σέριε Α οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, χωρίς κανένα πρόβλημα, είναι στην πρώτη θέση με 70 βαθμούς, οχτώ παραπάνω από την δεύτερη θέση, στο γήπεδο της έχει 15 στις 15 νίκες, έχοντας σκοράρει 38 φορές και δεχτεί μόλις οχτώ τέρματα. Την Παρασκευή υποδέχτηκε την Μίλαν, στο παραδοσιακό Ιταλικό ντέρμπι, όπου πήρε την νίκη με τελικό σκορ 2-1, με ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις του ματς, το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους, που είχαν για καλύτερο παίκτη τον τερματοφύλακα Ντοναρούμα, κρατώντας σε πολλές περιπτώσεις όρθια την ομάδα του.

Στου ομίλους πήρε την πρώτη θέση με τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες, έχοντας σκοράρει 11 φορές και δεχτεί μόλις δύο τέρματα, ενώ εκτός έδρας έκανε τρεις νίκες, στην έδρα της, είχε μία νίκη και δύο ισοπαλίες. Δεν έχει ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα, ο αμυντικός Κιελίνι συμμετείχε κανονικά στις προπονήσεις και η συμμετοχή του θα κριθεί από τον τεχνικό της ομάδας.

Stoiximan.GR: Αναλήψεις σε μόνο 24 ώρες & κάθε μέρα ματς με 0% γκανιότα

Από την άλλη η Πόρτο στην Πορτογαλία βρίσκεται στην πρώτη θέση με 62 βαθμούς, δύο πάνω από την Μπενφίκα, έχοντας συνολικό απολογισμό 19-5-1 και γκολ 57 υπέρ και 11 κατά. Την προηγούμενη αγωνιστική, δεν είχε πρόβλημα να περάσει από την έδρα της Αρούκα με τελικό σκορ 0-4, ήταν κυρίαρχη σε όλη την διάρκεια του ματς και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στον έβδομο όμιλο στον οποίο συμμετείχε, κατέλαβε την δεύτερη θέση με 11 βαθμούς, έχοντας τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα, δεχόμενη σε αυτά τα έξι παιχνίδια μόλις τρία τέρματα. Εκτός έδρας, έχασε από την Λέστερ, ήρθε ισόπαλη με την Κοπεγχάγη και νίκησε την Κλαμπ Μπριζ με 1-2. Συνολικά στα έξι ματς είχε τέσσερα under 2,5 και τέσσερα no goal. Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Τέλλες που αποβλήθηκε στο προηγούμενο ματς, που έχει 23 συμμετοχές και ένα γκολ, οι Κορόνα με 21 συμμετοχές και Ερέρα με 16 συμμετοχές, είναι στην αποστολή αλλά παραμένουν αμφίβολοι για το σημερινό παιχνίδι.

Πρόταση πάμε στοίχημα Γιουβέντους – Πόρτο: Δεν πιστεύω ότι μπορεί να κινδυνεύσει η Γιουβέντους ειδικά μπροστά στο κοινό της, ξέρει να διαχειρίζεται τέτοια παιχνίδια, κρατώντας στα μέτρα της τον ρυθμό και την πρόκριση, αναμένω κλειστό παιχνίδι με λίγα γκολ, το under 2,5 μας δίνεται σε απόδοση 1,75 στον Stoiximan.gr, ο οποίος προσφέρει την αναμέτρηση με 0% γκανιότα και πολλά ειδικά στοιχήματα.