Σκληρή δοκιμασία πρόκρισης για ΑΕΚ και Ατρόμητο

ΑΕΚ ή Ατρόμητος θα περάσει στα ημιτελικά

Αυτή η εβδομάδα περιλαμβάνει τους επαναληπτικούς του κυπέλλου Ελλάδος, που είναι στην προημιτελική φάση και θα προκύψουν οι τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο. Σήμερα, κοντράρονται ΑΕΚ και Ατρόμητος στο ΟΑΚΑ, για μία θέση στα ημιτελικά, αφού ακόμα είναι όλα ανοικτά, με το σκορ του πρώτου ματς να είναι εύθραυστο. Πάμε κατευθείαν να δούμε τις προτάσεις στο κυπελλο ΑΕΚ – Ατρομητος.

Stoiximan.GR: Αναλήψεις σε μόνο 24 ώρες & κάθε μέρα ματς με 0% γκανιότα*

Να εκμεταλλευτεί έδρα και το 0-1 η ΑΕΚ

Πριν από δύο εβδομάδες στο Περιστέρι η ΑΕΚ είχε κερδίσει με 0-1, με εκτέλεση πέναλτι του Πόνσε. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, δεν είχε πολλές τελικές προσπάθειες και ο γηπεδούχος μπορούσε να είχε προηγηθεί. Το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς γκολ, τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι που όμως ήταν έξω από την μεγάλη περιοχή, έτσι ο Πόνσε ευστόχησε, μάλιστα ο ίδιος τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε.

Πλεόν η ΑΕΚ έχει το προβάδισμα του ενός γκολ και αν κρατήσει το μηδέν στη άμυνα θα βρεθεί στην επόμενη φάση. Ο Ατρόμητος για να προκριθεί θέλει μόνο νίκη, με οποιοδήποτε σκορ, με 0-1 έχουμε παράταση. Οι δύο ομάδες, έχουν διαφορά μόνο τρεις βαθμούς και αναμένεται μία σκληρή μονομαχία.

Η ΑΕΚ το Σάββατο, υποδέχτηκε το ουραγό Απόλλων Σμύρνης στο ίδιο γήπεδο και επιβλήθηκε με 2-1, με δύο γκολ του Μπογιέ. Προηγήθηκε με 1-0, ο Απόλλων έφερε το ματς στα ίσια, αλλά στις αρχές του δεύτερου μέρους, έκανε το τελικό 2-1. Δεν έκανε καλή εμφάνιση και σε πολλές περιπτώσεις κινδύνευσε από τον αδύναμο Απόλλων. Φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση και ο Μανόλο Χιμένεθ, πρέπει να βρει λύσεις.

Εκτός για λόγους τακτικής έμεινε ο Γαλανόπουλος καιν οι Τσιγκρίνσκι και Χουλτ οι οποίοι ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς.

Live Στοίχημα με πληθώρα επιλογών, Live Streaming αναμετρήσεις, Cashout

Για την υπέρβαση στο ΟΑΚΑ ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος βρίσκεται σταθερά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας τα τελευταία χρόνια, ενώ πολλές φορές έχει προχωρήσει και στο κύπελλο Ελλάδος. Αδικήθηκε στο πρώτο ματς με το πέναλτι και απαιτείται να κάνει υπέρβαση στο ΟΑΚΑ για να βρεθεί στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Έχει έξι πόντους διαφορά από την πέμπτη θέση και πιστεύω ότι θα κινδυνεύσει να πάρει μία Ευρωπαϊκή θέση για την επόμενη σεζόν. Στο πρωτάθλημα, έπειτα από τρεις συνεχείς νίκες, χωρίς να παραβιαστεί η εστία του, το Σάββατο έμεινε ισόπαλος στην Τρίπολη με τον Αστέρα με σκορ 1-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά οχτώ λεπτά πριν την κανονική λήξη, ο Ουάρντα με κεφαλιά από κόρνερ έφερε το ματς στα ίσια, μοιράζοντας τους βαθμούς.

Ο Νταμίρ Κάναντι απέκλεισε από την αποστολή για λόγους τακτικής τον Μάντσον και τους Κιβρακίδη και Κορτ. Ο Αυστριακός τεχνικός δεν πήρε, επίσης, μαζί του τον Ούμπιδες, ο οποίος έπαιξε και στα 90 λεπτά του αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης, αλλά και τον Μέγιερι, καθώς στους αγώνες Κυπέλλου την εστία υπερασπίζεται ο Θεοδωράκης.

Κυπελλο ΑΕΚ – Ατρομητος: Θα γίνει μία σκληρή μάχη και πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με την ΑΕΚ πάντως να έχει το προβάδισμα από την έδρα και το 0-1 του πρώτου ματς. Οι δύο ομάδες δεν είναι στα καλύτερα τους και κανείς δεν εντυπωσιάζει με την απόδοση τους. Αναμένω να γίνει παιχνίδι με πολλές σκοπιμότητες, κάθε γκολ μετράει, ενώ δεν ενδιαφέρονται για τα σκορ αλλά για την πρόκριση. Θα ποντάρω στα λίγα γκολ, το under 2,5 είναι σε απόδοση 1,55 στον Stoiximan.gr

Κυπελλο ΑΕΚ – Ατρομητος @@ under 2,5 σε απόδοση 1,55 (Stoiximan.gr)