Πρέμιερ Λιγκ: Ξέμεινε από επιθετικούς η Τσέλσι

15:30 ΕΒΕΡΤΟΝ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προϊστορία: 53-40-76
Α’ γύρος: ΜΑΝ. ΓΙΟΥΝ.-ΕΒΕΡΤΟΝ 2-1

ΕΒΕΡΤΟΝ: Είχε εύκολο έργο κόντρα στη Μπέρνλι και επικράτησε άνετα εντός έδρας με 1-0. Κέρδισε ανύπαρκτο πέναλτι στο 11’, στο οποίο αστόχησε ο Μπάρκλεϊ (απόκρουση), αλλά ήταν η καλύτερη του γηπέδου, παίρνοντας προβάδισμα με τον Μιραλάς στο 29’. Όλα έγιναν πιο εύκολα όταν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά παρά τις ευκαιρίες το σκορ έμεινε ως το τέλος. Παρέμεινε έτσι αήττητη για 5η αγωνιστική (4-1-0) και συνεχίζει την ανοδική της πορεία, με στόχο να πλασαριστεί στην πρώτη δεκάδα. Under οι 5 από τις 7 τελευταίες φορές που υποδέχτηκε τη Γιουνάιτεντ. Εκτός ο αριστερός μπακ Οβιέδο (6 συμμ.), ο δεξιός μπακ Χίμπερτ (4 συμμ.), ο αμυντικός μέσος Γκίμπσον (9 συμμ.), ο αριστερός μέσος Πίενααρ (9 συμμ./2 ασίστ) και ο μεσοεπιθετικός Όσμαν (16 συμμ./1 γκ./2 ασίστ).

Εντός: 6-7-3
Γκολ: 24-18
Τελευταία 5: 4-1-0

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Είχε ανούσια κατοχή στο ντέρμπι με την Τσέλσι και κυνήγησε περισσότερο το γκολ, το οποίο δεν ήρθε, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 0-1. Μεγάλη ευκαιρία με τον Ρούνεϊ στο 4’ (που την πανηγύρισε ο ντε Χέα γιατί νόμιζε ότι μπήκε) και πίεση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Τσέλσι ήταν αυτή που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα σκοράροντας μόλις στη δεύτερη ευκαιρία της (38’). Στην αρχή της επανάληψης ένα λάθος της άμυνας παραλίγο να τη φέρει με δύο γκολ στην πλάτη, αλλά σώθηκε από δοκάρι και από το 60’ και μετά είχε τον έλεγχο, αλλά με εξαίρεση το δοκάρι του Φαλκάο στο 77’ δεν είχε άλλη κλασική ευκαιρία. Σταμάτησε έτσι το σερί με τις 6 νίκες και παρέμεινε στο -1 από την Άρσεναλ, η οποία τώρα έχει και παιχνίδι λιγότερο. Η 2η θέση αποτελεί πάντως στόχο για τον φαν Χάαλ, αφού το πρόγραμμα που ακολουθεί ως το τέλος είναι εύκολο και στην προτελευταία αγωνιστική υποδέχεται τους κανονιέρηδες. Εκτός ο αριστερός μπακ Ρόχο (20 συμμ.), ο δεξιός μπακ Ράφαελ (10 συμμ./1 ασίστ), ο κεντρικός αμυντικός Τζόουνς (19 συμμ.), οι αμυντικοί μέσοι Μπλιντ (20 συμμ./2 γκ./2 ασίστ), Κάρικ (18 συμμ./1 γκ./2 ασίστ) και ο εξτρέμ Γιανουζάι (17 συμμ.).

Εκτός: 5-7-4
Γκολ: 19-18
Τελευταία 5: 4-0-1

Προγνωστικά: Τα αμυντικά κενά στη Γιουνάιτεντ, μαζί με την επιστροφή του Λουκάκου μας κάνουν θετικούς για το γκολ-γκολ (1.80 Stoiximan). Υπό συζήτηση το διπλό στο 2.15 (Stoiximan).

mybet.com – Κερδίστε Παίζοντας με 100 ευρώ bonus

18:00 ΑΡΣΕΝΑΛ – ΤΣΕΛΣΙ

Προϊστορία: 61-47-53
Α’ γύρος: ΤΣΕΛΣΙ-ΑΡΣΕΝΑΛ 2-0

ΑΡΣΕΝΑΛ: Έκανε τα εύκολα-δύσκολα στον ημιτελικό του κυπέλλου με τη Ρέντινγκ, ο οποίος κρίθηκε στην παράταση, αλλά ευτυχώς όλα πήγαν υπέρ της, παίρνοντας την πρόκριση χάρη στα δύο γκολ του Σάντσες και έφτασε έτσι για 2η συνεχόμενη χρονιά και 19η στην ιστορία της στον τελικό. Η Ρέντινγκ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα, αλλά η συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Άρσεναλ, που άνοιξε το σκορ στο 40’ με τον Χιλιανό, μετά από πανέξυπνη μπαλιά του Εζίλ. Από το πουθενά η Ρέντινγκ κατάφερε να ισοφαρίσει στην επανάληψη (54’), με τον Τσέζνι να «πνίγει» το γκολ, στη συνέχεια είχε δύο καλές ευκαιρίες από κεφαλιές του Γκάμπριελ και δοκάρι με τον Ράμσεϊ προ κενής εστίας, αλλά δεν απέφυγε την παράταση, με τον Σάντσες και πάλι να σκοράρει –χάρη στο τραγικό λάθος του κίπερ- με τον Εζίλ να δίνει και πάλι την ασίστ. Στο πρωτάθλημα είδε τη διαφορά της από την Τσέλσι να αυξάνεται στους 10 βαθμούς και μοναδικός εφικτός στόχος είναι να διατηρήσει την 2η θέση, με τη Γιουνάιτεντ να είναι στο -1, αλλά με αγώνα περισσότερο. Μετράει 9 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, 17 στα 19 τελευταία επίσημα, έχοντας χάσει μόνο από Τόττεναμ και Μονακό. Δεν έχει σκοράρει στις 4 τελευταίες αναμετρήσεις της με την Τσέλσι. Εκτός ο κεντρικός αμυντικός Μερτεσάκερ (29 συμμ./1 ασίστ), ο αμυντικός μέσος Ντιαμπί και ο εξτρέμ Τσάμπερλεϊν (22 συμμ./1 γκ./2 ασίστ).

Εντός: 11-3-1
Γκολ: 37-12
Τελευταία 5: 5-0-0

ΤΣΕΛΣΙ: Νίκη με υπογραφή Μουρίνιο στο ντέρμπι με τη Γιουνάιτεντ. Της άφησε χώρους, γνωρίζοντας τα αμυντικά της κενά και στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία κατάφερε να προηγηθεί με τον Αζάρ (38’), μετά από πανέξυπνο τακουνάκι του Όσκαρ. Ο Βέλγος είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 55’, όταν πρόλαβε πλασέ του Ντρογκμπά που πήγαινε άουτ, αλλά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Πιέστηκε μετά το 60’, αλλά με εξαίρεση το δοκάρι στο 77’ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Αήττητη από την Άρσεναλ στις 7 τελευταίες αναμετρήσεις τους (5-2-0). Παρέμεινε έτσι αήττητη για 12η αγωνιστική (9-3-0) και με την Άρσεναλ να μην αγωνίζεται λόγω κυπέλλου, αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στους 10 βαθμούς, έχοντας πλέον ίδιο αριθμών παιχνιδιών. Στα 10 τελευταία παιχνίδια της έχει πετύχει 7 νίκες, όλες στο γκολ. Έχει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση (65) και άμυνα (26) στην Πρέμιερ. Ξέμεινε από επιθετικούς ο Μουρίνιο, αφού μετά τους Ντιέγκο Κόστα (24 συμμ./19 γκ./3 ασίστ) και Ρεμί (16 συμμ./5 γκ.), εκτός τραυματίας είναι και ο Ντρογκμπά (24 συμμ./3 γκ./1 ασίστ). Πιθανότατα θα βρεθεί και πάλι στην αποστολή ο 17χρονος επιθετικός Ντομινίκ Σολάνκ.

Εκτός: 10-4-2
Γκολ: 34-19

Πρόταση: Η εξαιρετική φόρμα της Άρσεναλ δε δικαιολογεί το φαβοριτισμό της (2.35 Interwetten.gr). Ο Μουρίνιο έχει απωθημένο με τον Βενγκέρ και θέλει αποφύγει και πάλι την ήττα σε μεταξύ τους αναμέτρηση. Πιο πολύ για Χ το βλέπουμε (3.20 Interwetten.gr), αλλά το καλύπτουμε, αφού και πάλι συμφέρει το Χ2 στο 1.61 (Stoiximan).