Δύναμη έδρας το Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβερκούζεν

Δύναμη έδρας το Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβερκούζεν στο Τσάμπιονς Λιγκ

Στην Μαδρίτης θα πραγματοποιηθεί η αναμέτρηση Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβερκούζεν που είναι ο επαναληπτικός για την φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ, με την γηπεδούχο Ατλέτικο να έχει σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στον πρώτο αγώνα στην Γερμανία η Ατλέτικο ήταν καλύτερη και πιο αποτελεσματική στον αγωνιστικό χώρο και πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, στο δεύτερο μέρος, μείωσε προσωρινά σε 2-3, αλλά τέσσερα λεπτά πριν την λήξη την συμπλήρωση της κανονικής διάρκεια ο Τόρρες έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας 2-4, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του να βρεθεί στις οχτώ καλύτερες ομάδες.

Στην Πριμέρα Ντιβιζιόν η Ατλέτικο βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 52 βαθμούς, πέντε πίσω από την τρίτη θέση που δίνει απευθείας είσοδο στους ομίλους του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ, ο συνολικός απολογισμός της είναι 15-7-5 και γκολ 49 υπέρ και 22 κατά. Την προηγούμενη αγωνιστική, δοκιμάστηκε στην έδρα της Γρανάδα, παίρνοντας την νίκη με γκολ επτά λεπτά πριν την λήξη με γκολ του συνήθη ύποπτου, Γκριέζμαν, μειώνοντας την διαφορά της από την Σεβίλλη που την υποδέχεται την επόμενη Κυριακή. Στο πρωτάθλημα στα δώδεκα τελευταία ματς, έχει ηττηθεί μόνο από την Μπαρτσελόνα.

Στους ομίλους έκανε εξαιρετική πορεία, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Μπάγερν Μονάχου, έκανε πέντε νίκες και μία ήττα από την Μπάγερν εκτός έδρας, σε αυτά τα έξι ματς σκόραρε επτά φορές και δέχτηκε μόλις δύο τέρματα, είχε 4 στα 6 under 2,5 και το ίδιο στα no goal. Τα τελευταία χρόνια, με τον Ντιέγκο Σιμεόνε στον πάγκο της έχει σταθερή παρουσία στο Τσάμπιονς Λιγκ με παράλληλες επιτυχίες και σήμερα θέλει να κάνει άλλη μία. Σήμερα, δεν είναι διαθέσιμοι λόγω τιμωρίας ο αμυντικός Φελίπε Λουϊς με 24 συμμετοχές και ο μέσος Γκάμπι με τις ίδιες συμμετοχές.

Interwetten.gr – Το Νο1 σε SmartPhone & Tablet!!!

Από την άλλη η Λεβερκούζεν στην Μπουντεσλίγκα βρίσκεται κάτω από την μέση του βαθμολογικού πίνακα με 31 βαθμούς, μόλις πέντε πάνω από τις επικίνδυνες θέσεις, ο συνολικός απολογισμός της είναι  9-4-11 και γκολ 37 υπέρ και 39 κατά. Την τελευταία αγωνιστική υποδέχτηκε την Βέρντερ Βρέμης, μην μπορώντας να πάρει την νίκη, είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του ματς με το γκολ στο έβδομο λεπτό, 11 λεπτά πριν την λήξη ο Πιζαρο έφερε το ματς στα ίσια και το πέναλτι που κέρδισε στις καθυστερήσεις δεν ήταν εύστοχο, έτσι έμεινε χωρίς νίκη για τρία συνεχόμενα παιχνίδια.

Συμμετείχε στον πέμπτο όμιλο, όπου έλαβε την δεύτερη θέση με 10 βαθμούς, πίσω από την Μονακό και μπροστά από την Τότεναμ, παρέμεινε αήττητη, αλλά με δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, σκοράροντας οχτώ γκολ και δεχόμενη τέσσερα γκολ. Για να μπορέσει να περάσει στην επόμενη φάση θέλει νίκη με τρία γκολ διαφορά, κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο και δεν έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν. Για την σημερινή αναμέτρηση έχει πολλά αγωνιστικά προβλήματα, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής λόγω τιμωρίας ο μέσος Τσαλχάνογλου με 6 γκολ σε 15 συμμετοχές και ο αμυντικός Χένριχς με 22 συμμετοχές, ενώ τραυματίες είναι ο αμυντικός Τόπρακ με 18 συμμετοχές, ο αμυντικός Ταχ με 16 συμμετοχές και οι μέσοι Χάβερτζ και Κίσλιγκ με 16 και 12 συμμετοχές αντίστοιχα.

Πρόβλεψη στοίχημα Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβερκούζεν: Η Λεβερκούζεν είναι σε κακή κατάσταση και είναι υποχρεωμένη να παίξει επιθετικά αν θέλει την πρόκριση, όμως η Ατλέτικο είναι έμπειρη σε καλή κατάσταση που μπορεί να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες της αντιπάλους της, θα πάω με τον άσσο σε συνδυασμό με το over 1,5 σε απόδοση 1,85 στον Stoiximan.gr, ο άσσος και το over 2,5 είναι σε απόδοση 2,30 στον stoiximan.gr, που προσφέρει την αναμέτρηση με 0% γκανιότα και πολλά ειδικά στοιχήματα.