Ισπανία – Κροατία 3-1 (highlights)

Οι Άλβαρο Μοράτα, Φαμπιάν Ρουίθ και Ντανιέλ Καρβαχάλ σημείωσαν τα γκολ καθώς η Ισπανία άνοιξε την εκστρατεία της στο Euro 2024 με τη νίκη 3-0 επί της Κροατίας στο Βερολίνο το βράδυ του Σαββάτου.

Η Λα Ρόχα ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου Β και ήταν ο τύπος της απόδοσης που υποδηλώνει ότι η ομάδα θα μπορούσε να είναι διεκδικητής για το τρόπαιο αυτό το καλοκαίρι.

EURO προσφορά* Χωρίς κατάθεση

Τετραπλό ΔΩΡΟ για τα νέα μέλη της Betshop.gr

*New Players only

Πρωταθλήτρια Ευρώπης το 1964, το 2008 και το 2012, η ​​Ισπανία δεν έχει αναφερθεί μεταξύ των φαβορί για τον θρίαμβο στη Γερμανία, αλλά ήταν εξαιρετική στην πρώτη αναμέτρηση της, στην διοργάνωση, με την Κροατία να μην έχει απάντηση στην ποιότητά της.

Και τα τρία γκολ της Ισπανίας σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Η Κροατία πίστευε ότι θα μπορούσε να επιστρέψει μέσω του Μπρούνο Πέτκοβιτς, αλλά η προσπάθειά του, η οποία προέκυψε αφότου έχασε ένα πέναλτι, ακυρώθηκε, με τη Λα Ρόχα να κρατάει ανέπαφη την εστία της.

Ο Γιαμάλ γράφει ιστορία κατά την εντυπωσιακή νίκη της Ισπανίας

Ένα ελαφρύ μυϊκό πρόβλημα για τον Εμερίκ Λαπόρτ οδήγησε τον Νάτσο να ξεκινήσει στη μέση της άμυνας της Ισπανίας, ενώ ήταν ο Μαρκ Κουκουρέγια και όχι ο Αλεχάνδρο Γκριμάλντο αυτ’ος που ξεκίνησε, στο αριστερό μπακ.

Ο έφηβος αστέρας της Μπαρτσελόνα, Λαμίν Γιαμάλ, έγραψε ιστορία, έγινε ο νεότερος παίκτης που συμμετείχε ποτέ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σε ηλικία 16 ετών και 338 ημερών, και έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα του Λουίς ντε λα Φουέντε στο πρώτο του τουρνουά.

Όσο για την Κροατία, ο Λούκα Μόντριτς, 38 ετών, ήταν αρχηγός της ομάδας του Ζλάτκο Ντάλιτς, ενώ ο Γιόσκο Γκβάρντιολ είχε μια εντυπωσιακή πορεία με την πρωταθλήτρια Αγγλίας Μάντσεστερ Σίτι.

Το πρώτο σουτ του αγώνα έγινε στο έβδομο λεπτό, με τον Γιαμάλ να τροφοδοτεί τον αρχηγό της Ισπανίας, Μοράτα, αλλά το χτύπημα του επιθετικού της Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν πάνω στον τερματοφύλακα της Κροατίας, Ντόμινικ Λιβάκοβιτς.

Η πρώτη ευκαιρία της Κροατίας ήρθε στο 22ο λεπτό, με τον Άντε Μπουντιμίρ να περνά μπροστά από τον Ρόμπιν Λε Νόρμαν μέσα στη μεγάλη περιοχή της Ισπανίας, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάντα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μοράτα, Ρουίζ, Καρβαχάλ σκοράρουν για την Ισπανία

Το σκορ άνοιξε στο 29ο λεπτό, και ήταν ένα σούπερ τελείωμα από τον Μοράτα, με τον επιθετικό να τρέχει πάνω στηξν πάσα του Ρόντρι πριν περάσει επιδέξια τη μπάλα δίπλα στον Κροάτη τερματοφύλακα.

Υπήρξε σχεδόν μια άμεση απάντηση από την Κροατία, αλλά ο Ματέο Κόβατσιτς είδε το χτύπημα του έξω από τη μεγάλη περιοχή να το πιάνει ο Ισπανός τερματοφύλακας Ουνάι Σιμόν.

Στη συνέχεια, η Ισπανία διπλασίασε το προβάδισμά της στο 32ο λεπτό, με τον Ρουϊθ να βρίσκει το πίσω μέρος των διχτυών.

Η Κροατία πλησίασε ξανά στο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Γκουαρντιόλ να σουτάρει πάνω από το δοκάρι και η Ισπανία στη συνέχεια σκόραρε το τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Καρβαχάλ να σκοράρει με μια υπέροχη σέντρα του Γιαμάλ.

Η Ισπανία αναλαμβάνει άμεσα την κορυφή του ομίλου

Ο εξαιρετικός Γιαμάλ κόντεψε να σκοράρει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το χαμηλό του χτύπημα σταμάτησε έξοχα ο τερματοφύλακας της Κροατίας.

Η ομάδα του Ντάλιτς κέρδισε πέναλτι στο 78ο λεπτό όταν ο Ρόντρι ανέτρεψε τον Πέτκοβιτς μετά από λάθος του τερματοφύλακα της Ισπανίας Σιμόν. Ο Πέτκοβιτς είδε το πέναλτι του να αποκρούεται, αλλά το έβαλε στην επαναφορά από πάσα.

Ωστόσο, οι Κροάτες οπαδοί αντιμετώπισαν περισσότερη απογοήτευση, καθώς το γκολ του ακυρώθηκε, κάτι που συνόψισε αυτό που ήταν ένας απογοητευτικός εναρκτήριος αγώνας για την τρίτη ομάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022.

Πότε θα παίξουν ξανά η Ισπανία και η Κροατία στο Euro 2024;

Η Ισπανία έχει ήδη βάλει τον εαυτό της σε ισχυρή θέση για να φτάσει στον επόμενο γύρο, με το αποτέλεσμα να την αφήνει στην κορυφή του ομίλου Β, και θα επιστρέψει στη δράση με την Ιταλία στις 20 Ιουνίου.

Η Κροατία, εν τω μεταξύ, θα θέλει να ανακάμψει από αυτό που ήταν ένα εξαιρετικά απογοητευτικό εναρκτήριο αποτέλεσμα όταν θα αντιμετωπίσει την Αλβανία στις 19 Ιουνίου.