Οδηγός στοιχηματισμού χρόνος των γκολ: Τζουντ Μπέλινγκχαμ

Παρά τον πρόσφατο τραυματισμό του, ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ παραμένει ο πρώτος σκόρερ στη La Liga με 16 γκολ μέχρι στιγμής στην πρώτη του σεζόν στην Ισπανία. Ο Άγγλος έκανε άμεση εντύπωση με μερικά κομβικά γκολ για τον νέο του σύλλογο και ο οδηγός στοιχηματισμού του χρόνου των γκολ στη La Liga, θα εξετάσει εάν αυτή η τάση συνεχίστηκε κατά τη διάρκεια της σεζόν.

Ο Μπέλινγκχαμ θα επιστρέψει από τον τραυματισμό του τον Μάρτιο και ακόμη κι αν δεν αναρρώσει εγκαίρως για το ταξίδι στη Βαλένθια αυτού του Σαββατοκύριακου, τα προσεχή παιχνίδια με τη Θέλτα και την Οσασούνα δίνουν την ευκαιρία στον 20χρονο να εδραιώσει την κατάστασή του ως φαβορί για το βραβείο του πρώτου σκόρερ, που απονέμεται στον πρώτο σκόρερ της Ισπανικής κορυφαίας κατηγορίας.

Τετραπλή προσφορά* χωρίς κατάθεση από την Betsson!
H Betsson σου ετοίμασε μία προσφορά* γνωριμίας που δεν έχεις ξαναδεί!

1-15’ – Ένα γκολ

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει συχνά σχετικά αργά ξεκινήματα στους αγώνες αυτή τη σεζόν, τείνοντας να ασκεί την κυριαρχία της μετά το διάλειμμα του ημιχρόνου, όπως ήταν συχνά ο τρόπος της στο παρελθόν. Ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ σημείωσε μόνο ένα γκολ στα πρώτα 15 λεπτά και αυτό ήταν ένα αριστερό χτύπημα στο ένατο λεπτό εναντίον της Οσασούνα, την 9η αγωνιστική.

Ο Μπέλινγκχαμ κατάφερε να σκοράρει ξανά σε εκείνο το παιχνίδι, έναν αγώνα που κέρδισαν με 4-0, ένα από τα τέσσερα γκολ που έχει σημειώσει στη La Liga μέχρι τώρα.

16-30’ – Δύο γκολ

Υπήρξαν δύο χτυπήματα από τον Άγγλο μεταξύ του 16ου και του 30ου λεπτού στη La Liga. Ισοφάρισε την Αλμερία στη δεύτερη αγωνιστική, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης είχαν μείνει πίσω από νωρίς και ο Άγγλος σκόραρε ξανά μετά την ανάπαυλα για να ολοκληρώσει μια νίκη επιστροφής.

Επίσης, πέτυχε με κεφαλιά το πρώτο γκολ σε μια εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Βιγιαρεάλ τον Δεκέμβριο. Αυτό ήταν ένα από τα τέσσερα γκολ με κεφαλιά που έχει πετύχει για τη Ρεάλ Μαδρίτης σε όλες τις διοργανώσεις μέχρι στιγμής.

31-HT – Δύο γκολ

Μόνο το 31% των γκολ του Τζουντ έχει σημειωθεί στους αγώνες του πρώτου ημιχρόνου της La Liga με δύο να έρχεται στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο πριν από το ημίχρονο.

Αυτό περιλαμβάνει το πρώτο του γκολ με τη Ρεάλ Μαδρίτης, το οποίο ήταν ένα χτύπημα με το δεξί πόδι στο ντεμπούτο του εναντίον της Μπιλμπάο στο Σαν Μαμές την πρώτη ημέρα της σεζόν τον Αύγουστο. Ήταν επίσης εύστοχος στο 36ο λεπτό στην πρόσφατη αναμέτρηση, με τη Χιρόνα, στην μάχη κορυφής του πρωταθλήματος.

46-60’ – Πέντε γκολ

Ο αγαπημένος χρόνος του Τζουντ Μπέλινγκχαμ για να σκοράρει ήταν τα δεκαπέντε λεπτά αμέσως μετά το διάλειμμα, με τον Άγγλο να ζωντανεύει συχνά στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου. Και τα πέντε γκολ του σε αυτό το τμήμα σημειώθηκαν μεταξύ του 53ου και του 60ου λεπτού.

Οι άμυνες της La Liga δυσκολεύονται να παρακολουθήσουν την κίνησή του, με τον Κάρλο Αντσελότι να του δίνει πραγματική άδεια να περιπλανηθεί σε έναν ρόλο επιθετικού χαφ. Ο επιθετικός έχει αναλάβει ακόμη και τα πέναλτι τελευταία, αυξάνοντας περαιτέρω την απειλή του για γκολ και πρόσφατα σκόραρε με ένα κάπως μη πειστικό πέναλτι εναντίον της Αλμερία στο 57ο λεπτό.

61-75’ – Τρία γκολ

Υπήρξαν άλλα τρία γκολ από τον Άγγλο επιθετικό μεταξύ του 61ου και του 75ου λεπτού, συμπεριλαμβανομένου ίσως του πιο αξιομνημόνευτου και αναμφισβήτητα πιο σημαντικού γκολ που έχει σημειώσει μέχρι στιγμής για τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Αυτό έγινε στο El Clasico στην Καταλονία τον Οκτώβριο. Η Μπαρτσελόνα προηγείτο στο παιχνίδι με 1-0 εκείνη τη στιγμή και είχε σε μεγάλο βαθμό τον έλεγχο του ντέρμπι, πριν ο Μπέλινγκχαμ σκοράρει για να φιμώσει το Καταλανικό κοινό και να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Αποδείχθηκε το σημείο καμπής στον αγώνα και ίσως ακόμη και στην κούρσα του τίτλου με τη Ρεάλ Μαδρίτης να απέχει πολύ από τους αντιπάλους της και από τότε να αναζητά την πορεία για τον 36ο τίτλο του Ισπανικού πρωταθλήματος.

76-FT – Τρία γκολ

Το νικητήριο γκολ στο El Clasico σημείωσε επίσης ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ, αν και αυτό ήταν ένα πιο στοιχειώδες τελείωμα από κοντά, πιο χαρακτηριστικό των γκολ που σημείωσε για τη νέα του ομάδα.

Αυτό ήρθε στο 92ο λεπτό για να σφραγίσει τη νίκη με 2-1 επί της Μπαρτσελόνα, αλλά δεν είναι το τελευταίο γκολ που σημείωσε ο Μπέλινγκχαμ αυτή τη σεζόν. Σκόραρε ένα νικητήριο στο 94ο λεπτό κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου στη φάση των ομίλων του Champions League και ήταν επίσης εύστοχος στο 95ο λεπτό στη La Liga εναντίον της Χετάφε νωρίτερα στην σεζόν, ένα ακόμη καθοριστικό νικητήριο γκολ.