Στον τελικό του Κόπα η Αργεντινή!

Με τον Λιονέλ Μέσι να είναι ο πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση με την Παραγουάη, αν και δεν σκόραρε, η Αργεντινή διέσυρε τους Παραγουανούς με 6-1 και έφτασε στον τελικό του Κόπα Αμέρικα, όπου την περιμένει η Χιλή.

Αν και ο Μέσι μετράει πάνω από 900 λεπτά χωρίς γκολ σε ανοιχτό παιχνίδι (σκόραρε μόνο από πέναλτι), ήταν ο δημιουργός για την ομάδα του, μοιράζοντας 3 ασίστ και έχοντας συμμετοχή στα άλλα τρία τέρματα. Τα γκολ ήρθαν από τον Άνχελ ντι Μαρία (47’, 53’), Μάρκος Ρόχο (15’), Χαβιέ Παστόρε (27’), Σέρχιο Αγουέρο (80’) και Γκονσάλο Ιγκουαΐν (83’), που ολοκλήρωσαν μία εμφατική πρόκριση για το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης.

Η Αργεντινή έκανε το καλύτερο παιχνίδι της ως τώρα στο τουρνουά και αυτό τόνισε και στις δηλώσεις του ο Μέσι, ο οποίος ψηφίστηκε ως man of the match: «Παίξαμε καλά –το ξέραμε από τη στιγμή που σκοράραμε το πρώτο γκολ, ότι θα ερχόντουσαν κι άλλα και τελικά αυτό συνέβη».

«Είχαμε ένα γκολ αρκετά νωρίς και στη συνέχεια βρήκαμε περισσότερους χώρους και έτσι ήρθε και το δεύτερο. Συνεχίσαμε να παίζουμε με τον ίδιο τρόπο και ήρθαν κι άλλα γκολ».

***Δείτε εδώ όλες τις νομιμες εταιριες στοιχηματων με άδεια στην Ελλάδα

Η Αργεντινή, που πέρυσι έφτασε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, είναι πεπεισμένη να φτάσει στον πρώτο τίτλος της μετά από 22 χρόνια, όταν είχε κατακτήσει το Κόπα Αμέρικα 1993 στην Ουρουγουάη.

«Το πιο σημαντικό πράγμα είναι πετύχαμε τον πρώτο μας στόχο, που ήταν να φτάσουμε στον τελικό. Τώρα το μόνο που χρειάζεται είναι να τον κερδίσουμε», συμπλήρωσε ο Μέσι.

Η Αργεντινή ξεκίνησε πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με τα γκολ των Ρόχο και Παστόρε στα πρώτα 30’, μετά από ασίστ του Μέσι. Η Παραγουάη μπήκε πάλι στο παιχνίδι με το γκολ του Μπάριος στο 43’, αλλά οι ελπίδες τους να επαναλάβουν το 2-2 της πρεμιέρας κόντρα στους Αργεντινούς εξανεμίστηκαν στην αρχή της επανάληψης, όταν ο ντι Μαρία καθάρισε το παιχνίδι μέσα σε 6 λεπτά (47’, 53’). Το πάρτι ολοκληρώθηκε στα τελευταία λεπτά, με τον Αγουέρο να κάνει το 5-1 με κεφαλιά στο 80’, ενώ ο Ιγκουαΐν, δύο λεπτά αφότου αντικατέστησε τον άσο της Σίτι, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, πάλι με ασίστ του Μέσι.