Προβλέψεις Προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ: Με σημαντικό προβάδισμα η Σπάρτα!

20:00 ΜΑΛΜΕ – ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προϊστορία: 0-0-1

ΜΑΛΜΕ (216η, Σουηδία): Χτύπησε ιδανικά στις αντεπιθέσεις στον πρώτο αγώνα με τη Σπάρτα και κατάφερε σε ένα πολύ καλό πρώτο μέρος να προηγηθεί δύο φορές. Την αρχή έκανε στο 17’ ο Φόρσμπεργκ, που διένυσε σχεδόν το μισό γήπεδο και στο τέλος, με τη βοήθεια του Κοβάτς, έστειλε με συρτό σουτ τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και στο 22’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά εξίσου γρήγορη ήταν και η ανταπόδοση των Σουηδών, που ολοκλήρωσαν με ιδανικό πλασέ του Τελίν ωραία ομαδική προσπάθεια στο 27’. Στην επανάληψη ωστόσο δέχτηκε πολύ πίεση και δέχτηκε δύο γρήγορα γκολ στο 51’ και 52’, ενώ στο 71’, σε φάση στην οποία είχε ανέβει, ήρθε και τέταρτο. Έδειξε αδυναμίες στο αμυντικό κομμάτι, κάτι που δε μας είχε συνηθίσει στο πρωτάθλημα, αν και στην τελευταία της νίκη το Σάββατο κόντρα στη Φάλκενμπεργκ, κατάφερε να δεχτεί δύο γκολ από τη 2η χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος. Σκόραρε όμως 5! Αγωνίστηκε με βασικούς, κάτι που πιθανότατα σημαίνει ότι ο Χαρέιντε θέλησε να κρατήσει σε εγρήγορση τους παίχτες του μετά το «ναυάγιο» στην Πράγα, με τους Μεχμέτι (24’, 38’), Ρόζενμπεργκ (67’), Φόρσμπεργκ (73’), Έρικσον (83’) να πετυχαίνουν τα γκολ για την πρωταθλήτρια Σουηδίας. Πήρε έτσι ακόμα ένα τρίποντο και παρέμεινε αήττητη για 10η αγωνιστική (7-3-0), συνεχίζοντας να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με 6 βαθμούς διαφορά  από την ΑΙΚ. Μετράει ήδη μία πρόκριση στον προηγούμενο γύρο, κόντρα στη λετονική Βέντσπιλς, όπου έμεινε στο 0-0 εντός, ακούγοντας και γκρίνια από τους οπαδούς της για την εικόνα της (γλίτωσε και από δοκάρι), παίρνοντας την πρόκριση στη Λετονία, χάρη σε γκολ του Τελίν στο 19’ και χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοσή της. Δεκατρία τα παιχνίδια που έχει δώσει στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ (5-4-4), με καλύτερη πορεία το καλοκαίρι του ’11, όπου έφτασε μία ανάσα από τους ομίλους, χάνοντας εκτός από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 4-1 και κερδίζοντας 2-0 στον επαναληπτικό. Εντός έδρας μετράει 3 νίκες και δύο ισοπαλίες σε 6 αγώνες, με μοναδική ήττα το 0-1 από τη Τουν το 2005. Πέντε από τα έξι under, 4 από αυτά nogoal.

Τελευταία 5: 3-1-1

Novibet.gr – Παίξε νόμιμα με 150 ευρώ Bonus πρώτης κατάθεσης

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ (70η, Τσεχία): Με μεγάλο πρωταγωνιστή το αστέρι της ομάδας, Νταβίντ Λαφάτα, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ, η Σπάρτα ανέτρεψε το σκορ στην επανάληψη και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το ματς δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Σπάρτα, που έδειξε από την αρχή τη διάθεση της να ελέγξει το ρυθμό, αλλά τελικά ήταν αυτή που δέχτηκε πρώτη γκολ στο 17’ από αντεπίθεση, με τη μπάλα να βρίσκει στον αμυντικό Κόβατς, στην προσπάθεια του να κόψει το σουτ. Η ισοφάριση ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με καρφωτή κεφαλιά του πρωταγωνιστή της βραδιάς, Λαφάτα, ύστερα από μακρινή μπαλιά του Ντοτσκάλ, αλλά στο 27’ οι Σουηδοί κατάφεραν και πάλι να προηγηθούν. Η επανάληψη άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Βίτεσλαβ Λαβίτσκα, που είδε τον Λαφάτα να ισοφαρίζει στο 51’ με κοντινό πλασέ, παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση στο σουτ του Πρικρίλ και τον Κοβάτς να εξιλεώνεται, σκοράροντας στο αμέσως επόμενο λεπτό με προβολή, ύστερα από αναμπουμπούλα στην άμυνα. Οι βάσεις για την πρόκριση μπήκαν στο 71’ όταν ο Λαφάτα, πάλι με κεφαλιά έγραψε το τελικό σκορ. Η νταμπλούχος Τσεχίας έδειξε πολύ θετικά δείγματα κόντρα στη Μάλμε και είναι πολύ κοντά στο να διεκδικήσει την είσοδο της στους ομίλους μετά από 9 χρόνια. Έχει ξεκινήσει με εντυπωσιακό τρόπο τη χρονιά, ξεκινώντας με μία «εφτάρα» κόντρα στη Λεβάντια στον πρώτο αγώνα του 2ου προκριματικού γύρου, με τον Λαφάτα να κάνει προσωπικό πάρτι σκοράροντας πέντε φορές, στη συνέχεια πήρε πολύ άνετα το τσέχικο Σούπερ Καπ, επικρατώντας με 3-0 της Βικτόρια Πλζεν, 1-1 ο επαναληπτικός με τη Λεβάντια όπου έπαιξε με τα «δεύτερα», ενώ στο πρωτάθλημα έχει κάνει το 2 στα 2, επικρατώντας εκτός έδρας της Μποέμιανς με 2-1, με τον Λάβιτσκα να κάνει μόνο δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα, ενώ, πάλι με βασικούς, κέρδισε εντός έδρας της Βισότσινα Ζιχλάβα με 3-0. Οι Τσέχοι κουβαλούν μεγάλη ευρωπαϊκή εμπειρία, έχοντας παίξει 239 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις (96-55-88). Συμμετείχαν μάλιστα 7 φορές στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ μέσα στην καλύτερη ευρωπαϊκή τους περίοδο (1997/98, 1999/00, 2000/01, 2001/02, 2003/04, 2004/05, 2005/06). Πρόπερσι έφτασαν μέχρι τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, αλλά πέρυσι ήταν από τις χειρότερες σεζόν, με τη Χάκεν να τους αποκλείει στο 2ο προκριματικό του Γιουρόπα. Στο Τσάμπιονς Λιγκ, μαζί με τα προκριματικά, έχει δώσει 135 αγώνες (52-27-56).

Τελευταία 5: 4-1-0

Προβλέψεις: Η Μάλμε μπορεί να είναι δύναμη στα εγχώρια πράγματα, αλλά στην Ευρώπη δεν έχει πείσει σε κανένα από τα τρία παιχνίδια της ως τώρα. Από την άλλη η Σπάρτα επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί, έδειξε ανώτερη από τους Σουηδούς και ήδη έχει σημαντικό αβαντάζ από τον πρώτο αγώνα. Με την ποιότητα που διαθέτει μεσοεπιθετικά και την ανάγκη της Μάλμε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, περιμένουμε να επιβεβαιωθεί εύκολα το γκολ-γκολ (1.60 Championsbet).