Μοιρασιά στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ!

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Έβερτον, με τους κόκκινους να χάνουν το τρίποντο μέσα από τα χέρια τους, δεχόμενοι γκολ στο 92’, σε ένα παιχνίδι που έδειχναν να το ελέγχουν.

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε δυνατά και ήταν η πρώτη που απείλησε, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για χέρι μόλις στο 7ο λεπτό και να έχουν μεγάλη ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαλοτέλι στο 10’. Ο ρυθμός έπεσε αμέσως μετά, με την Έβερτον να ισορροπεί το παιχνίδι και να βγαίνει δειλά-δειλά στην αντεπίθεση, με τον Λουκάκου να πραγματοποιεί το πρώτο της σουτ στο 21’. Μεγάλη ευκαιρία για τα «ζαχαρωτά» στο 26’ με τον Μπέινς να κλέβει τη μπάλα μέσα στην περιοχή και αντί να τελειώσει τη φάση, να προσπαθεί να δώσει πάσα η οποία κόπηκε από τον Λοβρέν. Δυνατό σουτ του Τζέραρντ στο 29’. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Μιραλάς τραυματίστηκε σε ατομική προσπάθεια και έγινε αλλαγή, κάτι που πήγε να εκμεταλλευτεί η Λίβερπουλ στο διάστημα που έπαιξε με παίχτη παραπάνω, χωρίς όμως επιτυχία. Στο 32’ έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία με τον Μπαλοτέλι να μη βρίσκει με το κεφάλι, αν και ανενόχλητος, μπαλιά του Λαλάνα, όπως δε μπόρεσε να κάνει και ο Λαλάνα σε εξαιρετική κάθετη μεταβίβαση του Χέντερσον αμέσως μετά. Αδύναμο σουτ του Λουκάκου 34’ και ένα του Μπαλοτέλι ήταν οι μοναδικές ευκαιρίες των δύο ομάδων στη συνέχεια, με ένα χαμένο πλασέ του Στέρλινγκ στο 44’ να είναι η μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού ως το ημίχρονο.

Θέλεις LIVE betting με ταχύτητα; Παίξε τώρα στη Nokibet.gr για μία μοναδική στοιχηματική εμπειρία!

Η Λίβερπουλ φώναξε δίκαια και για δεύτερο πέναλτι στην αρχή της επανάληψης, για φάουλ πάνω στον Μπαλοτέλι, ξεκινώντας με ίδια διάθεση με το πρώτο ημίχρονο. Τελικά κατάφερε να πετύχει το γκολ στο 68’ με τον Τζέραρντ. Ακόμα μία ευκαιρία για τον Μπαλοτέλι στο 80’ με μακρινό σουτ, με την Έβερτον να προσπαθεί να πιέσει στα τελευταία λεπτά και τελικά να δικαιώνεται, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Γιαγκέλκα έπιασε ξερό σουτ εκτός περιοχής και έδωσε το βαθμό στην ομάδα του. Στο 93’ είχε μάλιστα ευκαιρία να φύγει με τη νίκη, αν και το τακουνάκι του Μπάρι έφυγε χιλιοστά εκτός της εστίας του Μινιολέ.

Αυτό ήταν το 9ο ντέρμπι του Λίβερπουλ, όπου δε χάνουν οι κόκκινοι, μετρώντας 4 νίκες και 4 ισοπαλίες στα προηγούμενα οχτώ.

Συνθέσεις
Λίβερπουλ: Μινιολέ – Αλμπέρτο Μορένο, Λοβρέν, Σκρτελ, Χάβι Μανκίγιο – Τζέραρντ, Λαλάνα, Χέντερσον, Στέρλινγκ, Μάρκοβιτς (Φιλίπε Κουτίνιο 60’) – Μπαλοτέλι

Έβερτον: Χάουαρντ – Χίμπερτ (Μπράουνινγκ 73’), Γιαγκέλκα, Στόουνς, Μπέινς – ΜακΚάρθι, Μπάρι, Μπέσιτς (Ετο’ο 80’) – Λουκάκου, Νέισμιθ, Μιραλάς (ΜακΓκίντι 31’)