Με ιστορική «εφτάρα» η Γερμανία στον τελικό!

Κανείς άνθρωπος στον πλανήτη δε θα περίμενε τέτοιο ημιτελικό! Και όμως συνέβη: Βραζιλία-Γερμανία 1-7!!!

Στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, όπου η Σελεσάο φάνταζε ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, αφού έπαιζε στο σπίτι της, ήθελε όσο τίποτε να βρεθεί στο μεγάλο τελικό, κάτι που φυσικά δε θα μπορέσει να καταφέρει, μετρώντας πλέον τις πληγές και γράφοντας παράλληλα μια από τις μελανότερες σελίδες στην ιστορία της. Ένα ντροπιαστικό ματς το οποίο οι Βραζιλιάνοι θα κάνουν χρόνια να ξεπεράσουν.

mybet.com – Κερδίστε Παίζοντας με 100 ευρώ bonus

Απόντων των Νεϊμάρ και Τιάγκο Σίλβα για τη Βραζιλία, το ματς ξεκίνησε με καλές προϋποθέσεις, με τη Γερμανία να είναι αυτή που άνοιξε πρώτη το σκορ στο 11΄με τον Μίλερ. Στο 23’ ο Κλόζε έκανε το 2-0 σε διπλή προσπάθεια, γράφοντας παράλληλα με χρυσά γράμματα το όνομα του στις σελίδες του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, αφού με το γκολ αυτό έφτασε τα 16 γκολ σε 4 Μουντιάλ και έγινε έτσι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων. Από κει και μετά όμως ήρθε η κατάρρευση για τη Βραζιλία, αφού έμεινε ανεπανόρθωτα εκτεθειμένη, μοιάζοντας να παίζει μόνο με τους Μαϊκόν και Ντάντε στην άμυνα, με τη Γερμανία να σκοράρει σε κάθε φάση που έφτανε στην περιοχή του Ζούλιο Σέζαρ: ένα λεπτό μετά το γκολ του Κλόζε ο Κρόος έγραψε το 3-0 και στο 26’ σημείωσε και δεύτερο, ενώ στο 29’ ο Κεντίρα έκανε το 5-0, με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Πέντε γκολ μέσα σε 18 λεπτά, όλα μετά από ομαδικές προσπάθειες και με… πάρτι στην αντίπαλη περιοχή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης έδειξε ότι ήθελε να σώσει τα ασυμμάζευτα, αλλά η απειθαρχία της φάνηκε και πάλι και η Γερμανία με τον Σούρλε, ο οποίος αντικατέστησε τον Κλόζε, σημείωσε άλλα δύο (69’, 79’).

Το γκολ της τιμής για τη Βραζιλία ήρθε στο 90’ μετά από ατομική προσπάθεια του Όσκαρ.

Να σημειώσουμε ότι το 1-7 ήταν η πιο βαριά ήττα στην ιστορία της Βραζιλία, μετά το 0-6 από την Ουρουγουάη το 1920 (!).

Από την άλλη, η Γερμανία έφτασε για 8η φορά στην ιστορία της σε τελικό Μουντιάλ και την Κυριακή θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 4ο τρόπαιο Παγκοσμίου Κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ολλανδίας και Αργεντινής.

Βραζιλία: Ζούλιο Σέζαρ – Μαϊκόν, Νταβίντ Λουίζ, Ντάντε, Μαρσέλο – Λουίζ Γκουστάβο, Φερναντίνιο (Παουλίνιο 46’), Όσκαρ – Μπερνάρντ, Χαλκ (Ραμίρες 46’), Φρεντ (Γουίλιαν 70’)

Γερμανία: Νόιερ – Λαμ, Μπόατενγκ, Χιούμελς (Μερτεσάκερ 46’), Χέβεντες – Κεντίρα (Ντράξλερ 76’), Σβαϊνστάιγκερ, Κρόος – Μίλερ, Εζίλ, Κλόζε (Σούρλε 58’)