Καθάρισε το Βέλγιο, στο παιχνίδι Αλγερία, Ρωσία, Ν. Κορέα

Νικητής μετά τη δεύτερη αγωνιστική στον 8ο όμιλο, αναδείχθηκε το Βέλγιο, που εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, επικρατώντας δύσκολα της Ρωσίας με 1-0.

Η Ρωσία πατούσε καλύτερα σε όλο το παιχνίδι, έχοντας τον έλεγχο και αρκετές φάσεις κατά την διάρκεια όλο του αγώνα. Το Βέλγιο από την άλλη δεν ικανοποίησε με την απόδοσή του και έδειχνε πως θα μείνει ικανοποιημένο με την ισοπαλία. Ο Βίλμοτς ωστόσο έκρυβε και πάλι άσο στο μανίκι και οι αλλαγές που έκανε ήταν η αιτία να πάρει τη νίκη η ομάδα του. Ο Οριγκί, που  μπήκε στο 57’ ήταν ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης στο 88’, μετά από ωραία ατομική ενέργεια και ασίστ του κορυφαίου του Βελγίου, Εντέν Αζάρ. Στο 75’ είχε περάσει στο παιχνίδι ο Μιραλάς, με τον πρώην άσο του Ολυμπιακού να κάνει αμέσως αισθητή την παρουσία του με τα τρεξίματα του, είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 83’, ενώ λίγο πριν το τέλος θα μπορούσε να πετύχει γκολ, αστοχώντας από πολύ κοντά.

Stoiximan.GR: Αναλήψεις σε μόνο 24 ώρες & κάθε μέρα ματς με 0% γκανιότα

Αυτό άφησε τη Ρωσία στον ένα βαθμό, από την ισοπαλία στην πρώτη αγωνιστική με τη Ν. Κορέα (1-1) και έτσι ο αγώνας με την Αλγερία στην τελευταία αγωνιστική, είναι αυτό που θα καθορίσει κατά πολύ μια θα είναι η ομάδα που θα ακολουθήσει τους Βέλγους στην επόμενη φάση, με τους Αλγερινούς να επικρατούν της Ν. Κορέας με 4-2 σε ένα χορταστικό ματς. «Άφαντη» στο πρώτο ημίχρονο η Ν. Κορέα, με την Αλγερία να κάνει πάρτι στην άμυνα της και να σκοράρει τρεις φορές μέσα σε 12 λεπτά (Σιλμανί 26’, Χαλίτσε 28’, Τζαμπού 38’).

Στην επανάληψη οι Νοτιοκορεάτες μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να μειώσουν με τον Σον (50’). Στο 60’ είχαν πολύ καλό σουτ με τον Κι, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μ’Μπολί. Οι Αλγερινοί όμως στην πρώτη τους ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν να σβήσουν κάθε ελπίδα τους, σκοράροντας με τον Μπραχίμι, ύστερα από ωραίο συνδυασμό με τον Φεγκουλί. Το ματς έκρυβε και άλλες συγκινήσεις, αφού ο Κου σημείωσε δεύτερο τέρμα από κοντά στο 72’, μετά από προσπάθεια του Σον, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.