Βραζιλία-Χιλή και Ολλανδία-Μεξικό τα πρώτα ζευγάρια των «16»!

Η τελευταία αγωνιστική των δύο πρώτων ομίλων δεν έκρυβε ιδιαίτερες εκπλήξεις όσον αφορά τις ομάδες που θα περνούσαν στην επόμενη φάση, με τρεις ομάδες να έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση (Βραζιλία, Χιλή, Ολλανδία). Το μοναδικό ματς που είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον ήταν αυτό ανάμεσα σε Κροατία και Μεξικό, με τους λατινοαμερικάνους να παίρνουν την νίκη-πρόκριση με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το απόγευμα, στο πιο αδιάφορο ματς της ημέρας, η Ισπανία, που παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές, επικράτησε της Αυστραλία με 3-0 (Νταβίντ Βίγια 36’, Φερνάντο Τόρρες 69’, Χουάν Μάτα 82’), αποκαθιστώντας τον πληγωμένο της εγωισμό ως ένα βαθμό και αποφεύγοντας την τελευταία θέση του ομίλου. Το ενδιαφέρον βρισκόταν στην άλλη αναμέτρηση, όπου η εξαιρετική Χιλή αντιμετώπιζε την επίσης πολύ δυναμική Ολλανδία, σε ένα ντέρμπι που θα έκρινε την πρωτιά. Οι Χιλιανοί έδειξαν για ακόμα ένα ματς τα πολύ καλά στοιχεία τους, αλλά οι αλλαγές του φαν Χάαλ στην επανάληψη τον αποζημίωσαν με το παραπάνω, με τον Φερ να ανοίγει το σκορ στο 77’, έχοντας περάσει στον αγώνα μόλις δύο λεπτά πριν και τον Μέμφις Ντεπαΐ, που είχε περάσει στο 69’, να κλειδώνει τη νίκη στο 92’, μετά από ασίστ του Ρόμπεν.

Αργά το βράδυ η Βραζιλία, που είχε εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση, αντιμετώπιζε το απογοητευτικό Καμερούν, του οποίου δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 4-1. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα σόου από τον Νεϊμάρ, ο οποίος έδωσε δύο φορές το προβάδισμα στη Σελεσάο (17’, 34’), με τους Καμερουνέζους να έχουν ισοφαρίσει προσωρινά στο 26’. Στην επανάληψη η πίεση συνεχίστηκε, με τον Φρεντ, που δέχτηκε αρκετή κριτική τις τελευταίες μέρες, με το στήθος να κάνει το 3-1 και στο 84’ ο Φερναντίνιο με σουτ έγραψε το τελικό σκορ.

Στο πιο ενδιαφέρον και αμφίρροπο ματς, το Μεξικό ήθελε τουλάχιστον την ισοπαλία κόντρα στην Κροατία για να βρεθεί στην επόμενη φάση και μετά από ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, σκοράροντας τρεις φορές μέσα σε δέκα λεπτά (Μάρκεζ 72’, Γκουαρδάδο 75’, Χερνάντεζ 82’), με τους Κροάτες απλά να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής στο 87’ με τον Πέρισιτς.

Έτσι η Βραζιλία που πέρασε ως πρώτη του 1ου ομίλου θα αντιμετωπίσει τη δεύτερη του 2ου, Χιλή, στις 28/06 και το Μεξικό, που ισοβάθμησε με τη Βραζιλία, αλλά υστερούσε σε διαφορά γκολ θα αντιμετωπίσει την πρώτη ομάδα του 2ου ομίλου, Ολλανδία, στις 29 του μήνα.